İdrar Rengi Neyi İfade Eder ? Ne Anlama Gelir ?
Takip Et : Üye Girişi

İdrar rengi,kokusu,koyuluğu gibi bazı özellikleri sağlık açısından bir şeyler ifade ediyor olabilir.Geçmişten günümüze tıpta idrar önemli bulguların bulunmasında kullanılmıştır.İdrar rengi ne yediğiniz,içtiğiniz,hastalığınız gibi bazı sorunların teşhisinde kullanılmaktadır.Öyle ki geçmişte idrarın tadına bakarak şeker hastalığı teşhisi yapıldığını söylemeden geçmeyelim. İyi ki teknoloji gelişmiş 🙂

Hastanelerde bir çok durumda idrar tahlili istenmektedir.Buradan da bir çok hastalık teşhis edilmektedir. Genel olarak soluk,sarı,kahverengi,kırmızı gibi renklerde olan idrar, sağlık açısından ne anlama geldiğini birlikte inceleyelim.

1: Şeffaf Renk İdrar

İdrarınızın rengi tamamen açık şeffaf ise çok su içtiğiniz anlamına gelir.Vücuttaki tuzların seyrelmesinde etki ettiği söylense de gerçekten ispat edilen bir sonuç yoktur.

Genel olarak aşırı şeffaf idrar rengi gereğinden fazla su içtiğiniz anlamına gelir. Fazla su içmenin bir zararı yok, sadece aşırı tuvalete çıkma isteği getirecektir. Tercih size kalmış…

2: Soluk Turuncu Renk

Soluk turuncu idrar rengi, ideal bir idrar rengidir. Renk koyulaşması artması durumunda dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

3: Kahverengi İdrar Rengi

Kahverengi idrar rengi az su içtiğiniz anlamına gelmektedir.Bu durumda daha çok su içmelisiniz. Ek olarak su içtiğiniz halde kahverengi renk devam ediyorsa karaciğer sorunu olabilir. Mutlaka doktora danışmanızı ve tahlil yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

4: Pembe – Kırmızı İdrar Rengi

Bu renk bir uyarı işareti olabilir. Bazı yiyecekler bu renge sebep olsa da, kandan dolayı oluşan bu renk ciddi sorunların belirtisi olabilir.

İdrardaki kırmızı renk; böbrek taşı,prostat kanseri yada prostat sorunları,tümor,idrar yolu enfeksiyonları gibi bir çok sorunun belirtisi olabilir.Bu durumda hemen doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

5: Mavi- Yeşil İdrar Rengi

Bazı enzim sorunlarından dolayı bu renk idrar meydana gelebilir.Porfiria adlı hastalığın belirtisi olabilir. Doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Tüm bu bilgiler ışığında bazı gıdalar idrar renginde değişikliklere sebep olabilir. Özellikle aşırı gıda boyası içeren gıdalar bu renk değişiminde daha çok etkili olmaktadır.İyi sindirilemeyen gıda boyaları bileşenleri böbreklere kadar geçebilir.Aynı şekilde bazı insanların hassas olmaları yediği gıdaların idrar etkisi daha fazla olmaktadır. Bu durumda uygulayacağınız yöntem uzun süreli idrar rengidir. Genel olarak günlük yaşantınızdaki idrar rengi sizin genel sağlık durumunuz hakkında bilgi verir. Aşırı koyu idrar durumlarında doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz. İdeal idrar rengi şeffaf veya soluk turuncu renktir. Bu turuncu renk koyulaştıkça sorun var demektir.

 

Mutlu ve sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 4.2/5. From 5 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 22 Ekim, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Mehmet Mūnip Gunaydin
  7 Mart, 2017

  Özellikle yaz aylarında okunması gereken bir yazı. Teşekkür ederim

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.