Karpuz Çekirdeği Yemenin Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?
Takip Et : Üye Girişi

Merhabalar sevgili okurlarımız. Bu yazımızda yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan karpuzun kabuklarının faydalarına göz atacağız. Karpuz çekirdekleri içinde ciddi anlamda mineraller içermektedir. Bu çekirdekler nasıl tüketilir, faydaları nelerdir bu konulara değineceğiz.

Özellikle karpuz yerken çekirdeklerini tam olarak ayırt etmediğimiz için doğal olarak bu kabukları tüketmekteyiz. Ancak şeker hastalığı gibi durumlarda karpuz tüketemediği için bu faydalardan mahrum kalabilir. Ancak bilinmesi gerekir ki karpuzdaki mineral ve vitaminlerin büyük bölümü çekirdeklerde yer almaktadır. Şimdi bu çekirdekler hakkında bilgiler verelim:

Karpuz Çekirdeği Yemenin Faydaları Nelerdir?

1: Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Karpuz çekirdekleri ciddi anlamda magnezyum minerali içerir. Bu mineral özellikle kan basıncının dengelenmesinde önemli görev alır. Aynı zamanda kanın kas ile yapılan alışverişinde görev almaktadır. Bu sayede kan basıncı dengelenir, kalbin kan pompalaması daha kolaylaştır. Aynı zamanda damar içinde kolesterol birikimi engellenmiş olur. Bu sayede kalp ve damar sağlığını korumuş oluruz.

2: Sindirim Sistemini Geliştirir

Karpuz çekirdeği ciddi anlamda B vitamini ve türevlerini içermektedir. Aynı zamanda magnezyum açısından da zengindir. Bu sayede bağışıklık sistemi ile birlikte sindirim sisteminin de gelişmesine yardımcı olur. Magnezyum ve B vitaminleri sindirim sistemi için gerekli besin maddeleri arasında yer almaktadır.

3: Erkeklerde Sperm Sayısını Artırır

Karpuz çekirdeğinde büyük oranda çinko minerali içermektedir. Çinko ise erkek üreme sistemi için en gerekli minerallerin başında yer alır. Bu sayede hem spermlerin güçlenmesine yardımcı olur hem de çoğalmasına katkı sağlamaktadır. Günümüzdeki en büyük sorunlardan biri olan üreme sorunları için alternatif olarak görülmektedir.

4: Şeker Hastalarına Yardımcıdır

Şeker hastaları karpuzun şeker içeriğinden dolayı karpuz tüketmezler. Ancak bu karpuzun faydalarından geri kalacakları anlamına gelmez. Şeker hastaları da karpuz yerine çivitlerini rahat bir şekilde tüketebilirler.

5: Hafıza Sistemini Korur

Özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelen sorunların başında hafıza sorunları yer almaktadır. Karpuz çivitlerinde bulunan magnezyum sayesinde bu sorunları gidermede yardımcı olmaktadır. Magnezyum ile hafıza ve beyin sağlığı gelişir ve öğrenme süreci hızlanmaktadır.Bu yüzden ilerleyen yaşlarda hafıza ve alzheimer gibi rahatsızlıklardan korunmak için tavsiye ediyoruz.

Karpuz Çekirdeklerinin Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Çekirdekleri parçalayarak cildinize uygulayarak faydalarından da yararlanabilirsiniz. Özellikle magnezyum minerali cilt yapısını yenileyen ve koruyan bir etkiye sahiptir. Cildin tazelenmesine yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda çinko minerali de yenileyici etkiye sahiptir. Cildinizin taze ve yepyeni bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır .

Karpuz Çekirdekleri Nasıl Tüketilir?

Karpuz yiyenler için çekirdekleri karpuz ile beraber tüketilmeleri tavsiye edilir. Ancak karpuz yemeyenler ise karpuzları ayırıp direk olarak tüketebilir. Aynı zamanda kabukları haşlayarak da tüketebilirsiniz. Damak zevkinize göre istediğiniz gibi tüketebilir.

Unutmayalım karpuz da çekirdeklerinden çıkmaktadır. Dolayısı ile bir çok faydası zaten çivitlerinde bulunur. Bu yüzden bu gıdayı da değerlendirmeli, doğal olarak beslenmeye dikkat etmeliyiz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

 

 

 

Rating: 4.3/5. From 4 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 16 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.