Kinder Süt Dilimi İçindekiler Besin Değeri Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Sağlıklı çocuk atıştırmalığı adı altında satılan ürünlerin başında gelen Kinder Süt Dilimi’ni ilk olarak hesabımızda yayınladığımızda, özellikle tek paketindeki ilave 4 küp şeker gerçeğiyle karşılaşan anne babalar çok şaşırmıştı. Bugün ise, yaptığımız detaylı incelemelerin yanısıra; ürünü Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yakında yürürlüğe girecek Etiketleme Mevzuatı’nda 2. Bölümde belirtilen Renkli Etiketleme Kuralları çerçevesinde sizlere sunuyoruz. Bu doğrultuda, 31 Aralık 2019 yani bu yılın sonunda yürürlüğe girecek bu yönetmeliğin öngördüğü trafik ışıkları olarak da bilinen renkli etiketleme uyarılarını şimdiden hesabımızda yansıtıyoruz.

🔸Bu çerçevede, Kinder Süt Dilimi’nin Şeker, Yağ ve Doymuş yağ içeriği açısından değerlendiriyoruz. Ürünün içeriğinde %35 oranındaki süt haricinde, yağlı ve yağsız süt tozu ve İlave şeker bulunmaktadır. Bu da üründeki şeker içeriğinin doğal süt şekeri laktozun yanısıra yüksek oranda rafine şekerden de geldiğini göstermektedir. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 30,1 gr. Şeker içerdiğini belirtelim. Bu da bakanlığın belirlediği %22,5 seviyesinin üzerinde olduğundan 31 Aralık 2019 sonrasında ambalajlarda Kırmızı etiket ile etiketlendirilecektir.

🔸Ürünün yağ içeriğine baktığımızdaysa; sütten gelen düşük orandaki yağ haricinde yoğun olarak Palm yağı içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 26,2 gr. Yağ içerdiğini ve bunun 16,1 gramının Doymuş yağ olduğunu belirtelim. Bu da yine kriterler çerçevesinde ürünün Yağ ve Doymuş yağ içeriği açısından Kırmızı etiket ile etiketlendirilmesine sebep olmaktadır. Bu haliyle, ürünün her üç kategoride de Kırmızı etiket aldığı görülmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Pastörize süt (%35), Bitkisel yağ (Palm), Şeker, Tam yağlı süt tozu, Buğday unu, Yumurta, Bal (%5), Yağsız süt tozu, Yağı azaltılmış kakao tozu, Buğday kepeği, Kabartıcılar (Disodyum Difosfat, Amonyum Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Emülgatörler (Mono ve digliserid yağ asitleri), Tuz, Aroma vericiler.

🔎Kinder Süt Dilimi Besin Değerleri
👉Enerji 105,3 kcal
👉Şeker 7,5 gr.
👉Yağ 6,6 gr.
👉Protein 1,9 gr.
👉Lif 0,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (28 gr.) ürün için verilmiştir.

Rating: 2.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.