NE KADAR SU İÇİYORUZ?SU İÇMENİN BİLİNMEYEN FAYDALARI nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba Değerli Okurlarım;

Bu yazımda sizlere su tüketiminin sağlığımız için öneminden bahsedeceğim. Dünyanın büyük bir kısmı su ile kaplıdır. Yeryüzünde ilk olarak suyun var olduğunu söyleyebiliriz. Vücudumuzun %75’i, beyin yapısının ise % 85’i su ile kaplıdır. O zaman şöyle düşünebiliriz ki su dünyada bu kadar büyük bir yer kaplarken ve insan vücudunun çoğu su iken aslında basite alınacak bir şey değildir. Biliyoruz ki yaşamsal fonksiyonlarımız için bir süre aç kalabiliriz ama susuz yaşamayız. Bunları belirtme sebebim önemini vurgulayıp su tüketiminde farkındalık yaratmak. Hepimiz su elbette içiyoruz ama hangi durumlarda su tüketimi arttırmalıyız ya da hangi vakitlerde daha çok içmeliyiz bunlar hakkında kısa bilgiler vereceğim.

Bir bireyin günlük alması gereken su miktarı 2,5 litredir. İçtiğimiz kahve, meyve suyu, diğer sıvı içecekler evet sıvıdır, ancak su ile eşdeğer değildir ve suyun yerini alamaz, hatta kafein(kahve vb) içeren içecekler daha çok idrar yaptıkları için su kaybını artıracak dır.

Bu sebepten şunlara çok dikkat etmeliyiz ki; yaz aylarında terleme ile olan su kaybı, idrardan sonra ve özellikle belirtmek istiyorum ki ishal durumlarında mutlaka kaybedilen suyun yerine tekrar içilmelidir. Zihinsel gelişim ve vücudun yaşamsal fonksiyonlarına devam edebilmesi su dengesiyle mümkündür.

Gözeneksiz pürüzsüz bir cilt,

Kabızlıktan kurtulmak,

Vüdumuzdaki toksin bileşenleri atmak,

Böbreklerimizin düzenli çalışması,

Gelişme çağındaki çocuklarda vücut gelişimi,

Vücuda aldığımız besinlerin vücudumuzda taşınması dışarıya atılması,

Hamilelikte bebek sağlığı ve sabah bulantılarını azaltması,

Kıkırdağın işlevsel olarak çalışabilmesi,

Vücuda aldığımız besinlerin emilimini sağlaması,

Eklemlerdeki (dirsek) sıvı dengesini sağlaması,

gibi birçok yararı sayılabilir.Önerim; sabah uyandığınızda aç karnına 1 bardak su içmelisiniz. Su basit gelebilir çoğu zaman içmeyi unuturuz hatta susama ihtiyacımızı bekleriz ama mutlaka gözümüzün gördüğü bir yerde su bulundurup susamayı beklemeden belli sıklıklarda ve ılık tüketmeliyiz.

Rating: 3.8/5. From 4 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.