Kırmızı Acı Pul Biberin Faydaları
Takip Et : Üye Girişi
Bilinçli Tüketici

Biber,özellikle de kadınların mutfakta yemeklerde kullandığı  ve çoğu kişinin ne kadar adı olsa da severek bir sebzelerden biridir.Biber pek çok şekilde tüketilmektedir.Örnek verecek olursak , yemeklerde salça olarak,salatada,turşu olarak veya toz halinde kullanılabilir.Acı olması nedeniyle bazılarımızın tüketemediği bazılarımızın ise faydalarından dolayı tüketiminden vazgeçemediği kırmızı biber Arnavut biberi olarak da bilinmektedir.

Kırmızı biberin güzel tadının yanında sağlık açısından da pek çok yararı bulunmaktadır.En başta kırmızı biber mide öz suyunun salgılanmasında önemli rol oynamaktadır.Sindirim sisteminin düzgün şekilde işlevini yerine getirmesine yardımcı olur.Yine kırmızı biberin metabolizmanın gelişmesine katkısı bulunmaktadır ve vücudun içerisinde biriken gazların atılmasına da yardımcı olmaktadır.Ayrıca kırmızı biber mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Acı biber  pek çok hastalığa karşı şifa kaynağıdır ve tüm dünyada yetişebilen acı biber pek çok vitamin,kalsiyum ve potasyum minerallerini içermektedir.

Kırmızı Acı Biberin Faydaları Nelerdir:

-Gribe Karşı Vücudumuzu Korumaktadır;Acı biber vücudumuzun gerek duymuş olduğu beta karoten maddesini tek bir besinle karşılar ve günde en az bir tane biber tüketmek bile faydalı olacaktır.Acı biber C vitamini barındırması açısından oldukça zengindir ve bu sayede vücudun direncini arttırarak bizleri hastalıklara karşı korur.

-Vücudumuzda Oluşan Ağrıların Geçmesine Yardımcı Olur; Acı biberin doğal maddesi Capsaicin ,ağzımıza aldığımız zaman ağzımızı yakar ve sinirlerin uyarılmasına yardımcı olur.Bu yakıcı uyarılma sayesinde sinirler yumuşar ve beynimizde endorfinin salgılanmasını sağlar.Buda ağrı kesici etki oluşturur ve vücuttaki ağrıları dindirir.

-Kolesterolün Düşürülmesine Yardımcı Olmaktadır;Yapılan bazı araştırmalar sayesinde acı biber tüketen birinin trigliseritlerin düşmesine yardımcı olur ve bu sayede kötü kolesterolde azalmalar meydana gelir.

-Klap Krizine Yakalanma Riskini Azaltır;Acı biber içeriğinde bol miktarda C vitamini, beta karoten ve antioksidan bulundurmaktadır.Bu sayede vücudumuz kansere yakalanma riskinden ve kalp krizine karşı korunur.

-Ülsere Karşı Koruma Sağlar;Midede bulunan mikroplara karşı savaşır ve yok olmasına yardımcı olur.Mide rahatsızlığı ülsere yakalanma riskini azaltarak koruma sağlar.

-Zayıflamaya Yardımcı Olur;Özellikle diyet yapanlar , zayıflamak isteyenler için iyi bir besindir.Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Kabızlık sorununun da giderilmesine yardımcı olmaktadır.

-Bronşitin Hafiflemesine Yardımcı Olur;Solunum sisteminde oluşan rahatsızlıkları gideriz ve solunum zorluğu çekenler için etkili bir besindir.Ayrıca acı biber balgamın sökülmesine yardımcı olur ve kronik bronşit gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

-Sindirim Sistemine İyi Gelmektedir;Sindirim salgısını arttırarak iştah açar ve sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olur.

-Kabızlığın Giderilmesinde Etkili bir Besindir;Acı biberin içeriğinde bulundurduğu litler sayesinde günde en az bir tane acı biberin tüketilmesi kabızlık sorununu ortadan kaldıracaktır.

-İçeriğindeki Capsaisin sayesinde sağlıklı vücut hücrelerinin korunmasını sağlayarak kansere sebep olacak hücrelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

-Kırmızı biberin içeriğinde bulundurduğu karotenoid sayesinde prostat,mesane,mide ve karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlar ve tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

-Yine kırmızı biber mide ve salgı bezlerinin uyarılmasını sağlayarak mide asidinin düzene sokulmasına yardımcı olur,sindirimi kolaylaştırır ve idrarın vücuttan kolay atılmasına yardımcı olmaktadır.

-Posa içermesi sayesinde kolesterolü düşürücüdür.

-Fırında közlenerek tüketildiğinde terlemeyi arttırarak toksinlerin atılmasını destekler.

-Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur.

-Yaşlanmayı geciktirir.

-Şekeri düşürür.Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

-Romatizmanın sebep olduğu ağrıları giderir.

-Ödem sebebiyle vücutta oluşan şişliklerin giderilmesine yardımcı olur.

-Olasına çarpma ve burkma sonucunda oluşacak olan şişlikleri giderir.

-Dolu sinüsleri açar ve rahat nefes alınmasına yardımcı olmaktadır.

Acı Biberin Olası Yan Etkileri:

-Herşeyin fazlasının zarar olduğu gibi fazla acı biber tüketilmesi hemoroid oluşumuna sebep olur.

-Ülser sorunu yaşayanlar acı biberi fazla tüketmemelidirler.

-Yine fazla acı biber tüketimi bireylerde sinirliliğe sebep olur.

Sağlıkla kalın..

 

 

 

 

 

 

Rating: 4.7/5. From 6 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 25 Ocak, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.