Light Besin Ürünleri Hakkında Bilmedikleriniz Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba gıda bilinci okurları, bu yazımızda sizlere light besin ürünleri hakkında bildiğimizi sandığımız yanlışlara dikkat çekmek istiyoruz.

Çağımız önemli sorunlarından olan obezite ,kalp damar hastalıkları ,diyabet ,kalori hesabını kontrol etme gereksinimi, sağlığı koruma,şişmanlık ve özellikle formda kalmayı başarma arzusu ,light ürünün tercih edilmesindeki en önemli faktörler arasındadır. Üretici firmalar ,gelişen gıda sektöründe light ürün üretmekte ve bunu çeşitli gıda kategorilerine yayabilmektedir.Marketlerde gördüğümüz light yoğurt, light süt, light bisküviler ,light meyve suları ve dahası raflarda yerini almış bulunmakta.Tüketiciye düşen görev ise aldığı ürünün etiketini dikkatlice okuması ve tercihini bu yönde yapması olacaktır.Bilinçli tüketici olmak için; öncelikle light besin ve yiyecekler hakkında , light besin tüketiminde dikkat etmemiz gerekenler ve  yarar-zarar ilişkisinden bahsedeceğiz.

Light besin nedir?

Dilimize ingilizceden geçmiş olan ”light” kelimesi, hafif olan, fazla yük olmayan şeyler için kullanılmaktadır.Beslenme biliminde ”light besin” denildiğinde daha az enerji içeren ürünler akla gelmelidir.Bir ürüne ”light” ibaresi eklenebilmesi için enerji içeriğinin %25 oranında düşürülmüş olması gerekmektedir.Genel olarak light ürünlerin şeker ve yağ oranı düşürülmektedir.

Light yiyecekler hakkında :

Gıdanın kalori değerinin düşürülmesi karbonhidrat ve yağların azaltılması ile sağlanır. Peynir,yoğurt, tereyağ, margarin, sosis,salça, sos ve koruyucular gibi gıdaların enerji (kalori) değerleri bu yolla azaltılabilmiştir.Genç, menapoz sonrası ve kilo kontrol amacıyla gıda alımını azaltmak isteyen kadınlar için kalsiyum miktarındaki artış yararlı olacaktır.Bu gibi yararların aksine, yağ içeriğindeki azalma,yağda çözünen vitaminlerde de azalmayı beraberinde getirmektedir.

Light ürün tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler :

Light ürünler sınırsız yenilecek ürün demek değildir.Lif yani posa içeriği fazla olduğu için tokluk hissi verirler.Bu açıdan kilo verme konusunda kişiye destek olacaktır. Light oldukları yağ, şeker, un, tuz içermediği anlamına gelmez.Bunlardan herhangi birindeki azalışın diğerindeki artış ile kapatılması, lezzetin korunmasını sağlar.Aldığımız ürün, eşdeğeri olan başka bir besin yerine tüketilmelidir (örneğin; ekmek tüketimini kısarak, light bisküvi tüketebiliriz). Bunun bilincinde olarak tüketilmediğinde yüksek oranda enerji alımına , kilo kazanımına yol açacaktır.
Hayvansal (süt, peynir, yoğurt vb.) ürünlerde light ürüne olan yönelimi çok tercih etmiyorum. Vücudumuzun yağa da ihtiyacı vardır. Hayvansal yağı, süt ürünlerinden azaltmak yerine , çokça tükettiğimiz hayatımızda köklü yer etmiş olan trans yağları azaltabiliriz.Yemeklerde kullandığımız yağ oranını azaltmak, özellikle kuyruk yağı gibi donmuş yağların tüketiminin azaltılması daha doğru olacaktır .Böylece sütü de normal süt olarak tüketmemizde hiç bir sakınca kalmayacaktır.

Light ürünler zararlı mıdır?

Bu sorunun cevabı tüketiciye bağlı olmakla birlikte, bilinçli tüketildiğinde zararlı değildir. Bilinçli tüketim için aldığımız ürünün tüketim miktarına ve tüketim sıklığına dikkat edilmesi gerekir.
Taze sıkılmış bir meyve suyu yerine light meyve suyu tüketimi mantıklı olmayacaktır.Besinin vitamin özelliklerini ve doğallığını kaybetmeden tüketiminin faydasını unutmamalıyız.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.