Piliç Salam ve Sucuklar Sağlık Açısından Ne Kadar Güvenlidir?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımızda piliç sucuk ve salamları göz önünde bulundurarak sağlık yönünden etkilerini inceledik ve sizlere aktaracağız. Normal sucuk ve piliç sucuk arasındaki fark nedir? Öncelikle bir kaç soru ile kafanızda bir şeyler canlandırmak istiyorum. Beyaz tavuk etinden yapılan sucuk nasıl kırmızı oluyor? Tavuk etinin kilosu 8 liradan satılırken 1 kilo piliç sucuk nasıl 9 liradan satılabiliyor? Piliç salamlar ne kadar güvenlidir? 

Öncelikle sevgili okurlarım bir piliç sucuk firmasını kaynak olarak kullanacağız ve ona göre hareket edeceğiz.Ülkemizde hemen hemen bütün marketlerde bulunan  Piliç sucuklarını değerlendireceğiz.

 Piliç Sucukların Fiyat Olarak Değerlendirmesi

250 gram  piliç sucuk yaklaşık olarak 2.5 tl yani 1 kilo piliç sucuk 10 tl den satılmaktadır.Şimdi ufak matematik hesaplarıyla bu fiyatı değerlendirelim.Isıl işlem sucuk yönetmeliğe göre sucukların %50 den fazla nem oranı bulundurmaması gerekir. Yani 1 kilo tavuk etinden ancak 500 gram sucuk elde edilebilir. 1 kilo piliç sucuk elde etmek için de 2 kilo tavuk eti kullanmak gereklidir.Tavuk eti oranı yaklaşık % 85 civarındadır.%15 lik kısım ise katkı maddeleridir.

piliç sucukların içindekiler paket üzerinde de yazdığı gibi aşağıdadır.

piliç eti ve yağı (%85), dana yağı, baharat karışımı(kimyon , karabiber, kırmızı toz biber, yenibahar, sarımsak tozu), tuz , koruyucu(sodyum asetat, sodyum nitrit),fermente pirinç

Yaklaşık olarak 1 kilo 800 gram tavuk eti 200 gram civarında piliç sucuk içeriği bu şekildedir.Kilosu 7 tl den tavuk etini hesaplarsak yaklaşık olarak 12 lira tavuk tutuyor. Katkı maddeleri ile birlikte hesap 15 tl ye geliyor. İşçilik,ambalaj gibi bir çok etkeni de hesaba kattığımızda 20 tl den aşağı bir fiyat zarar etmek demektir.Oysa ki Piliç sucuk kilosu 10 tl den marketlerde satılmaktadır. Bunun nasıl mümkün olacağını düşünüyor musunuz? Kullanılan tavuk etleri ne kadar sağlıklı? Gerçekten tavuk etinin kullanılması gereken kısımlar mı kullanılıyor? Bu soruların cevapları belirsiz. Tahminleri sizlere bırakıyorum.

Yaptığımız analiz sonuçlarını sizlere aktarmak istiyorum. Piliç sucuk üzerinde yaptığımız araştırma sonuçlarına göre bir sucukta olması gereken Ph aralığı 5.0 ile 5.4 arasında olmalı. Bizim ölçtüğümüz değer 6.2 çıktı. Su aktivitesi 0.93 ten az olması gereklidir. Bizim ölçtüğümüz sonuç 0.96 Gördüğünüz bu değer piliç sucuğa aittir.Bu değerler arasındaki fark size az gelebilir fakat 0.1 lik bir fark bile kabul edilemez şekildedir.Bakteriyel faaliyet için tamamen uygun bir koşul piliç sucuklarda mevcut.

Gel gelelim sucuğun rengine. Öncelikle sizlere ev yapımı bir piliç sucuk nasıl olur göstermek istiyorum.

Resimde gördüğünüz gibi baharat ve et karışımı bir sucuk

 

Resimde gördüğünüz üzere ev yapımı piliç sucuk ile piliç sucuk arasındaki fark bariz şekilde ortadadır. Aynı baharatlar kullanılan ev yapımı piliç sucukta tavuk rengine benzer bir renk söz konusudur. Oysa ki piliç sucuklar renk et rengine yakın kırmızıdır. Katkı maddelerinde renk maddesi belirtilmedi ve baharatlarla bu rengi elde etmek için çok fazla miktar katılması gerekiyor. Fakat bu kadar fazla baharat katıldığı taktirde çok farklı bir tat ortaya çıkar ve yenmez hale gelir.Şimdi size soruyorum. Renk maddesi katılmadığı halde nasıl bu renk elde ediliyor? Karmin katıldığı halde içindekiler kısmında belirtilmemiş mi? Bu soruların cevabı da malum…

Değerli okurlarım. Ucuz olması sebebiyle piliç sucukları tercih etmek büyük bir hatadır. Hangi noktadan bakarsanız bakın güvenli ve sağlıklı bir kısmı yoktur. Zira minimum 25 tl olması gereken bir piliç sucuk 10 tl gibi komik bir fiyattan satılabiliyor.Bunlar sucuk değil içinde ne olduğu belli olmayan sucuk diye adlandırılan bir üründür. kesinlikle sağlıklı değildir. Lütfen sadece piliç sucukta değil bir ürünü alırken mantıklı bir şekilde düşündüğümüz taktirde gerçeğin farkına varabiliriz.Ayrıca belirtmek isterim amacımız bir markayı karalamak değildir. Güvendiğimiz markaların durumlarını sizlerin önüne seriyoruz. markasının sadece piliç sucuk üzerinde yaptığımız bir araştırmadır. Diğer ürünleri hakkında kesinlikle bir yorum yapmıyoruz. Araştırmalarımız dahilinde bunun hakkında da bilgi verebiliriz. Zaman zaman bu şekilde bazı gıda ve markaları inceleyeceğiz.Amacımız sizleri bilinçlendirmek. Ülkemizde çok fazla tüketilen piliç sucukların durumu bu şekildedir. Siz de yazımızı paylaşarak daha çok kişinin bilinçlendirmesini sağlayarak bu girişime ortak olabilirsiniz.

 

Rating: 3.5/5. From 2 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 29 Mayıs, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.