Beyaz Ekmek Zararları Nelerdir? Neden Tüketmemeliyiz?
Takip Et : Üye Girişi

Ekmek ülkemizde en çok tüketilen gıdaların başında yer almaktadır.Öyle ki Dünya üzerinde kişi başına ekmek tüketimi 130 kg ile ilk sıralarda yer almaktayız.Genel olarak besin değeri açısından ekmeğin dengeli tüketimi faydalı etkileri bulunmaktadır.Ancak ülkemizde ekmek fazla tüketilmekte ve özellikle beyaz ekmek tüketildiği için ekmek tüketiminin mutlaka azaltılması gerekmektedir.

Ekmek tüketiminden vazgeçemiyorsanız, beyaz ekmekten kesinlikle uzak durmalısınız.Çünkü beyaz un yani rafine un vitamin,mineral, ruşeym kısmından uzaklaştırılmış halidir. Sadece renginin beyaz olması için yapılan bu işlemde buğdayın bütün faydalı özellikleri atılıp, vitamin ve besin değerince az olan rafine beyaz un kısmı kalmıştır. Beyaz ekmek ise bu undan yapılmaktadır.Şimdi bu  rafine undan yapılan beyaz ekmeğin zararlarına kısaca göz atalım:

Beyaz Ekmek Zararları Nelerdir? Neden Tüketmemeliyiz?

1: Glisemik İndeksi Yüksektir

Glisemik indeks kısaca kan şekerinizi yükseltme hızıdır.Yani beyaz ekmek lif açısından fakir olduğu için bağırsaklarda hızlıca emilip kan şekerini ani olarak yükseltmektedir.Bu durumda şeker hastalığı yani diyabete davetiye çıkarmış olursunuz.İnsülin direnci ve dengesi yerle bir olmaktadır.

2: Diyet Lifi Açısından Yetersiz

Beyaz ekmek diyet lifi açısından fakirdir. Diyet lifi ise sağlıklı bir sindirim sistemi için olmazsa olmazlardandır.Diyet lifi eksikliği sindirimi yavaşlatır, kilo almanıza neden olur, kan şekerinizin hızlı yükselmesine sebep olur, sindirimi yavaşlatması gibi bir çok olumsuz etkileri bulunmaktadır.

3: Tahıllı Ekmeklere Göre Kalorisi Yüksektir

Diğer tahıllı ekmeklere göre kalorisi oldukça yüksektir. Ülkemizde obezite yavaş yavaş sorun olmaya başlamaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden biri de beyaz ekmektir.

4: Doyma Hissi Gecikir

Beyaz ekmek tükettiğimiz zaman kan şekerinin ani yükselmesi ve yemek bitmeden ani olarak düşmesi sebebiyle doyma hissi gecikecektir.Bu yüzden kilo almanıza sebep olacaktır.

5:Katkı Maddesi Daha Fazladır

Diğer ekmeklere göre kıvam,renk gibi özelliklerinin iyileştirilmesi için katkı maddeleri kullanılmaktadır.

 

 

 

 

Rating: 3.7/5. From 11 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 9 Mart, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Hulya
  16 Şubat, 2019

  Siyez.ekmegi kilo aldirimi şeker hastaliri.siyez ekmeği yiyebilirmi

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   17 Şubat, 2019

   Siyez ekmeğinin de pek bir farkı yoktur.

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.