Tuzu Nasıl Bırakırım? 1 Ay Hiç Tuz Kullanmayan Adamın Sonuçları
Takip Et : Üye Girişi

Tat ve lezzet açısından vazgeçilmez olsa da sağlık açısından ciddi zararları olan madde tuz hayatımızda büyük bir yer kaplamaktadır. Tuzun kısaca zararlarına değinecek olursak özellikle tansiyon sorunu, böbrek sorunları, hormonlarda değişimler ve bunların sonucundan kilo alma gibi ciddi olumsuz özellikleri bulunmaktadır. Amerika’da yaşayan bir adam sağlıklı beslenme üzerine bazı kararlar aldı. İlk olarak da tuzu hayatından çıkarmak istedi. İşte bu evrede tuzu 1 ay hiç tüketmedikten sonra meydana gelen değişiklikleri yazdı. Bakalım ne gibi değişiklikler meydana geldi:

Bu kararı almasında en büyük etken günlük tuz tüketim miktarını fazlası ile aştığıdır. Çünkü günlük tuz tüketim oranı 1600 mg civarında olması yeterlidir. Bunu doğal olarak bir çok gıdadan almaktayız. Örnek olarak yediğimiz her yemekte, ekmekte, bazı meyve ve sebzelerde bile az miktarda tuz var. Bu gıdalardan alınan tuz günlük olarak bize yeter. Ancak ek olarak yemeklere eklediğimiz tuzlar bizlere zarar vermektedir. Bu adam ise günlük 5000 mg kadar tuz tükettiğini keşfetti. Aynı zamanda ülkemizde % 90 civarında bu oran vardır. Yani biz zaten gereğinden fazla tuz tüketiyoruz. İşte bu verilere göre tuzu tamamen bırakmaya karar verdi. Yani yemeklere ek olarak tuz katmayı bıraktı ve sonucunda…

 1: Yemeklerin Tadına İlk Defa Vardım

Tuz tüketimin bıraktığı ilk haftadan itibaren yemeklerin gerçek lezzetinin farkına vardığını vurguladı. Özellikle sağlık beslenme amacıyla doğru tercihler yaptı. Tuz içeren kraker, cips, ekmek gibi gıdaları tamamen bıraktığını söyledi. Hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durarak yemeklerin tadını çıkardığını vurguladı.

2: Daha Az Susadım

Özellikle gece uyumadan önce çok su içtiğini söyleyen bu adam bazen uyku arasında uyanıp su içtiğini bile söyledi. Tuz tüketimin azaltarak vücut fazlalık suya ihtiyacı azaldı. Çünkü kan basıncını artıran tuz olmadığı için fazla suya da gerek kalmadı. Fazla su içmek zararlı olmasa da fazla tuz tüketiminin susamaya etki ettiğini biliyoruz.

3: Zayıfladım

Tuzu bıraktığı andan itibaren zayıflamaya başladığını söyledi. Özellikle cildinde bazı şişlikler inmeye başladı. Vücudunda da bazı bölgelerde incelmeler başladı. 1 ay sonunda ise gözle görünür şekilde kilo verdiğini söyledi. Özellikle ödem benzeri oluşumların yok olduğunu belirtiyor.

4: Aknelerinden Kurtuldum

Özellikle tuzu bıraktığı ilk haftalardan itibaren yüz kısmında oluşan aknelerinde azalmalar meydana geldi. Yüzünde ve vücudunda çıkan sivilceler azaldı. Cildi daha pürüssüz bir hale geldiğini vurguluyor. Bu sayede daha sağlıklı ve güzel görünümlü bir cilde sahip olduğunu vurguluyor.

5: Uykum Düzene Girdi

Gece uyuma esnasında uyku sorunları yaşadığını belirtiyordu. Özellikle yatağa girdiği andan itibaren uykuya dalma sorunları yaşıyordu. Gece uyku esnasında ise su ihtiyacı ile uyandığı belirten bu adam, tuzu hayatından çıkardıktan sonra uykusunun düzene girdiğini, rahat ve kesiksiz bir uyku çektiğin,, sabah daha erken saatlerde yataktan daha dinç bir şekilde kalktığını vurguladı.

6: Kendimi Daha Mutlu Hissediyorum

Tuzu hayatımdan çıkardıktan sonra kendimi daha rahat ve huzurlu belirttiğini söyledi. Hem ruhsal hem de bedensel anlamda daha sağlıklı ve mutlu hissettiğini söyledi.

Peki Tuzu Nasıl Bırakabiliriz veya Azaltabiliriz?

İlk olarak tuz miktarı en fazla olan gıdaları bilmektedir.Yapılan araştırmalarda tuz tüketiminin %40’ı bu 10 gıdadan sağlanmaktadır.Ekmek,et,pizza,peynir,çorba,makarna,sandviç,patlamış mısır,cips,çerezler yer almaktadır.

  • Marketten alışveriş yaparken , beslenme etiketlerini dikkatli bir şekilde okuyun ve en sevdiğiniz yiyeceklerindüşük sodyumlu olanlarını tercih edin.
  • Taze malzemelerle alıp kendi yemeklerinizi hazırlayın. Bu sayede dilediğiniz oranda tuz miktarını ayarlayabilirsiniz.
  • Yemeklerde tuz tat verir ancak fazla abartmamalısınız. Yemek lezzetini tuz yerine baharatlardan almaya çalışın.
  • Konserveleri kullanmadan önce iyice yıkayın . Çünkü konservelerin tuz oranı koruma amaçlı yüksek olmaktadır.
  • Lokantalarda yemek yiyerken, yemeğinizin düşük (ya da hiç) tuz ile hazırlanmasını ve tuzsuz bir salata isteyebilirsiniz.
  • Potasyum açısından zengin yiyecekleri tüketin.Fazla tuz hasarını yani sodyumu potasyum ile dengeleyebilirsiniz.Bunun için muz, ıspanak, domates, avokado, nar, tatlı patates, somon, fasulye, pancar, brokoli tüketebilirsiniz. Kuru yemiş olarak ceviz tavsiye edilir. ***
  • Tuzun tüketimini azaltmak size zor gelebilir. Ancak bu konuda iyi haberlerimiz var. Dilimiz normal beslenmede %30’luk bir tuz azalmasını neredeyse fark etmiyor diyebiliriz. Yani %30 tuz azalması aldığınız lezzeti fazla etkilemeyecektir.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

 

 

Rating: 4.1/5. From 8 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.