Sakarin Nedir? Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Tatlandırıcılar konulu yazı dizimizde bugün sakarinden bahsedeceğiz.

Sakarinin diğer tatlandırıcılardan farkı olarak şekerden 300 kat daha tatlıdır.1900 lü yılların başında ortaya çıkmıştır.Bir kimyasal araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.Bilimsel olarak E954 olarak adlandırılmaktadır.

Neden Gıdalarda Kullanılmıştır?

Şeker varken neden sakarin adında tatlandırıcı kullanılıyor diye soracak olursanız tek sebebi paradır.Sakarin şekerden yaklaşık olarak 300 kat daha tatlıdır.Örnek olarak bir kek fabrikasında ürünü yaparken 300 kilo toz şeker kullanmak yerine 1 kilo tatlandırıcı kullanması yeterli olacaktır.Bu sebeplerden dolayı firmalar tatlandırıcı kullanmaktadır.Bunlardan en yaygını glukoz şurubu olsa da bazı ürünlerde sakarin kullanılmaktadır.

Amerika’da yapılan bazı bilimsel araştırmalar sonucu fareler üzerinde yapılan deneylerde mesane kanserine sebep olduğu tespit edilmiştir.

Ek olarak 1900 lü yılların sonunda ise tekrardan yapılan çalışmada insan sağlığı açısından bir risk taşımadığı sonucu varılarak tekrardan kullanım yasağı kaldırılmıştır.Günümüzde ise gıdalar üzerinde kullanıldığı taktirde etiket üzerinde belirtilmesi şartı ile sakarin kullanılabilmektedir.

Sakarin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bazı tatlandırıcılar, karbonlu içecekler, instant içecek, buzlu çay süt ürünleri, reçel ve marmelat, şekerleme ürünleri, cider, turşu, dondurma, multi vitamin ürünleri, puding, jöle, çikolata, diş macunu ve ağız yıkama suyu, eczacılık ürünlerinde kullanılmaktadır.

Sağlık açısından tam olarak yeterli çalışmalar bulunmamaktadır.Genel olarak şeker kullanmanızı önermediğimiz gibi tatlandırıcılardan da uzak durmanızı öneriyoruz.Ancak ki doktor tavsiyesi var ise bu tatlandırıcılardan kullanabilirsiniz.

Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.