Selenyum Nedir? Hangi Gıdalarda Bulunur Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Selenyum,topraktan sudan veya bitkilerden alabileceğimiz organik kimyasal bir mineraldir.Vücut için bazı sistemlerde önemli görevleri bulunmaktadır.Bu yüzden vücuda alınması mutlak gerekli olan mineraller arasındadır.

Selenyum En Çok Hangi Gıdalarda Bulunur?

Selenyum açısından en iyi besin kaynakları tahıllar,fındık,mantar,et,ciğer,balık, yumurta gibi gıdalardır.Ayrıca deniz ürünü ıstakozlarda da bolca bulunur.En çok ise brezilya fındığında bulunmaktadır.Hem selenyum açısından hem de sindirilebilirliği açısından zengindir.

Selenyumun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

1: Kanseri Önler

Hücresel faaliyetlerde önemli etkileri ile birlikte kanser üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.Yapılan çalışmalarda selenyumun kanser hücreleri oluşumu engellediği özellikle prostat ve akciğer kanseri üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmıştır.Selenyum sağlam hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerini yok eden enzimlerin üretilmesinde rol almaktadır.Aynı zamanda serbest radikallerin DNA üzerinde mutasyon oluşumunu engeller.Son olarak anti- kanser bileşik olan süperoksidaz üretimi selenyum sayesinde artmaktadır.

2: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yapılan çalışmalarda selenyumun;virüs,bakteri gibi zararlı mikroorganizmalara karşı savaşan antikorların uyarılmasında görevli olduğu tespit edilmiştir.Dolayısıyla bir aşı gibi zararlı mikroorganizmaya karşı antikorları uyararak ilerleyen zamanlarda da aynı hastalığa yakalanmanızı engellemeye yardımcı olur.

3: Tiroid Sağlığını Korur

Tiroid bezi hormonal denge için en önemli faktörlerden biridir.Selenyumun ise tiroid hormonu miktarını düzenlemede yardımcı olduğu tespit edilmiştir.Özellikle T3 hormonu en önemli enzimlerdendir ve metabolik hızınızı kontrol eder.Dolayısıyla zayıflamak veya kilo alma gibi durumlar için önemlidir.

4: Kalp Rahatsızlıklarını Önler

Selenyum; damar içinde kolesterol birikmesini önler, kanın pıhtılaşmasını önleyerek damar içinde dolaşımını kolaylaştırır.Kalp krizi ve felç riskini azaltır.

5: Kemik ve Kıkırdakları Güçlendirir

Kemik ve kıkırdakların yeterli sertlikte ve sağlam olması için çok önemlidir.Eklem ağrıları, eklem esnekliği ve hareketliliği gibi durumların sağlıklı yapılması için selenyum gereklidir.

6: Saç Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Selenyum; saç dökülmeleri ve saç üzerinde kepek oluşumunu engellediği görülmüş ve çalışmalar devam etmektedir.

Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.