Süper Gıdalar #2 – Brokoli
Takip Et : Üye Girişi
Süper Gıdalar

Son zamanlarda bu küçük ağaççıkların faydaları üzerine birçok tartışma var. Kimi insanlar brokolinin %90’ının sudan oluştuğunu, hiçbir yararı olmadığını söylerken çoğunluk brokolinin kansere karşı mücadelede çok etkili olduğu fikrini savunuyor.

Ben bu yazıyı hazırlarken Amerika Kanser Araştırma Enstitüsü’nün internet sitesinden ve sitede verilen bağlantılardan yararlandım. Siz de inceleyip kendi kararınızı verebilirsiniz.

1. Detoks etkisi

Karaciğer vücudumuzun toksinlerini temizlemeye yardımcı olan, ana detoks organımızdır. Brokoli; lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle, karaciğerde kanımızı filtrelemeye yardımcı olan izotiyosiyanatlar adlı bitki esaslı koruyucu bileşikleri de içerir. Dolaylı olarak karaciğerin temizlik işlemine katkı sağlar.
*** Karaciğerimizin nasıl bir fonksiyona sahip olduğunu öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz : Karaciğerimizi temizlemek için en etkili gıdalar

Not: Organik olarak yetiştirilmemiş gıdalar üzerlerine püskürtülen böcek ilaçları nedeniyle birçok toksik bileşik içerir. Bu yüzden mümkünse her zaman organik gıdaları tercih edin. Ayrıca toksik maddeleri temizlemek için karaciğer daha fazla mesai yapmak zorunda kalır. Bu da brokolinin detoks özelliğinin kaybolmasına sebep olur.

2. Yaşlanma önleyici

Brokoli, C, E ve K vitaminlerinin çok iyi bir kaynağı olması da dahil olmak üzere etkileyici bir vitamin profili içerir. Bunlar, yaşlanmanın belirtilerini ortadan kaldıran antioksidan bakımından zengin maddelerdir. Beslenme alışkanlığınıza brokoli ekleyerek, cildinizi parlak ve genç tutan, kırışıklıkları gidermeye yardımcı olan antioksidan maddeleri de almış olursunuz. Brokoli haricinde yaşlanma önleyici daha birçok besin maddesi vardır. Bunları öğrenmek için şu yazımızı inceleyebilirsiniz : Yaşlanma önleyici 9 besin maddesi

3. Hastalıklarla mücadeleye yardımcı

Brokoli, sulforafan adı verilen harika bir antioksidan koruyucu bileşik içeriyor. Araştırmalar, doğal olarak oluşan bu bileşiğin kanser dahil olmak üzere çeşitli hastalıkları önleyebileceğini gösteriyor. Brokoli içerisinde bulunan sulforafan, hücrelerimizi mutasyona karşı korumakta ve anormal hücre hareketlerini engellemektedir.

4. Yüksek lif değerine sahip

Brokoli, sindirim sisteminizi destekleyen çok iyi bir lif kaynağıdır. Brokoliden alacağınız çözünebilir lifler; bağırsakta bulunan toksinlere bağlanır ve onları sindirim sisteminizden dışarı atmanıza yardımcı olur. Sadece bir su bardağı brokolinin içinde 5.1 gram diyet lifi vardır.

5. Kalbinizi korur

Brokoli, kan dolaşım sistemi için harika bir sebzedir. Brokolideki fitonutrientler (bitki besin maddesi bileşikleri, polifenoller gibi) sizi kalp krizi veya inme riskinden korur ve arterlerinize taze kan gitmesine yardımcı olur. Günümüzde kalp krizi riskini arttıran o kadar olumsuz faktörün olduğunu görüyorsak; brokolinin bu etkisinin önemi tartışılamaz. Fakat siz de kalp krizi riskinden korkuyorsanız; kalp krizi riskini arttıran faktörler yazımızı okumanızı öneririm.

Beslenmenize brokoliyi ekleyin

Şunu unutmamak gerekir ki brokoli çok dallı ve girintili yapısından dolayı zehirleme esnasında diğer sebzelere göre üzerinde çok daha fazla zehir toplar. Bu yüzden olabildiğince organiğini bulmaya çalışmalı yoksa çok iyi yıkanarak tüketilmelidir.

Yıkama işlemi neden bu kadar önemli ? Çünkü size brokoliyi çiğ tüketmenizi öneriyoruz. Isıya maruz kaldığında brokolideki besin maddeleri ve bileşikler kaybolur. En faydalı ve tavsiye edilen yolu brokoliyi çiğ tüketmektir. Yemeklerinizin yanında yiyebilir, salatanıza katabilir, sosla lezzetlendirebilirsiniz.

Ayrıca tüm bunların yanında İbrahim Saraçoğlu‘nun brokoliyle ilgili bazı konuşmaları var ve uluslararası tıbbi yayın organlarında kendisinin brokoli üzerine çalışmalarının yayınlandığını söylüyor.

İbrahim Saraçoğlu’na göre brokoli, kanserle mücadelede çok etkili bir bitki. Konuşmanın geçtiği programın ilgili bölümünü aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.
Yazıyı beğendiyseniz paylaşarak arkadaşlarınızın da bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 16 Mart, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.