Karaciğerimizin Görevleri ve Temizlemek İçin En Etkili Gıdalar
Takip Et : Üye Girişi

Hepimiz kalp,akciğer gibi organlarımızı daha çok önem veriyoruz fakat karaciğerimizi biraz kendine bırakıyor gibiyiz… Gerek medya haberleri gerekse çevrede geçen diyaloglarda her zaman akciğerin öneminden bahsedilirken pek az kişi karaciğer hakkında konuşmaktadır. Bu yazımızı da karaciğer için en etkili gıda ve besinleri aynı zamanda karaciğerimizin fonksiyonel özellikleri hakkında bilgi vereceğiz.

Kısaca Karaciğerin Görevleri :

Safra Salgılar.
Yağ,protein ve şeker metabolizmasını düzenlemektedir.
Vücut ısısını ayarlamada görevlidir.
Kan şekerini düzenler.
Kan pıhtılaşmasında rol alan enzimleri sentezler.
Antikor üretiminde görevilidir. ( Antikor vücuttaki zararlı mikroorganizmalarla savunan enzimlerdir.)

Kısaca bir çok faydasının yanında önemli faydalarını belirttik. Şimdi karaciğerimiz bu kadar büyük vazifeler üstlenirken nasıl temizler ve rahat bir hale getirebiliriz.

1: Zencefil

Zencefil vücut ısısını arttıran gıdalarla birlikte karaciğeri temizlemek için en etkili gıdalardan biridir.Metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandırır ve sindirim sistemi üzerinde de harekete geçirir.Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada karaciğerin histolojik yapısında önemli olumlu etkileri gözlenmiştir.Kandaki antioksidan enzimlerini arttırmaktadır. Antioksidan kanserojenik radikalleri uzaklaştırmadaki en etkili ajanlardır.Araştırmacılar karaciğer hastalıklarında zencefilin bir çok olumlu etkilerine rast gelmişlerdir.Ek olarak yağlı bir karaciğer yapısı için zencefil bir diyet gıdası olarak kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

2: Omega- 3 Bakımından Zengin Gıdalar

İyi bir karaciğer yapısı için omgega-3 açısından zengin gıdalar tüketmekte fayda vardır. Ton balığı,somon balığı,alabalık omega-3 yap asidi açısından zengindir.Karaciğer yağlanması görülen hastalarda omega yağ asitlerini tüketmelerinin ardından 24 hafta sonra karaciğer yağlarında büyük bir azalma görülmüştür.

3: Bazı Gıdaların Kokuları

Evet bazı gıdaları koklamak karaciğer sağlığı açısından olumlu etkileri mevcuttur.Sarımsak, soğan gibi bazı kokulu gıdalar beyindeki bazı yerleri uyararak karaciğer için faydalı enzimlerin üretilmesini teşvik etmektedir. Tıpkı soğan doğrarken göz yaşı salgısının uyarılması gibi…

4: Sebzeler 

Sarımsak, soğanın yanı sıra, Lahana,Brokoli,karnı bahar gibi sebzeler detoksifikasyon yoluyla vücudun enzim üretmesine yardımcı olmaktadır.

5: Karpuz

Polifenoller açısından zengin olan karpuz, doğal bir karaciğer temizleyicisidir.Aynı zamanda güçlü bir antioksidan görevi üstlenmektedir.

6: Greyfurt 

Lif açısından zengin greyfurtlar karaciğer toksinlerini dışarı atmak için adeta bir filtre görevi üstlenmektedir.Greyfurt insülin direncini azaltan bir etkili gıdadır.Bu sayede karaciğer yağlarını azaltmadaki etkili gıdalardan biridir.

7. Zerdeçal

Zerdeçal anti-inflamatuar olarak en etkili vücut temizliği ve doğal bir şifa kaynağı olarak uzak doğu ülkelerinde kullanılmaktadır.Zerdeçal hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde karaciğer yağlanmasını önlediği gözlenmiştir.Kurkamin maddesi sayesinde karaciğerde yağ birikimini önler ve daha sağlıklı bir karaciğer yapısına sahip oluruz.

Rating: 4.2/5. From 29 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 6 Kasım, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • ZehraŞ.
  26 Temmuz, 2017

  Merhaba Emir..3 alanda kendini yetiştirmiş bir doktorun kitabını okuyup mide bağirsak ve karaciğer temizliği yapayım dedim.kiloca çok zayıf olduğum ve hakkıyla uygulayamadığım icin istediğim sonucu elde edemedim.Vermiş oldugunuz bilgi ile devam etmek istiyorm ama mide ve bağırsak hasta iken bu öneriler işe yarar mi…Teşekkürler.

  Rating: 4.5/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   26 Temmuz, 2017

   Doğal gıdalar olduğu için zencefil hariç sorun çıkaracağını düşünmüyorum. Ama yine de doktora danışmanızı tavsiye ediyorum. Geçmiş olsun.

   Rating: 3.5/5. From 2 votes.
   Please wait...
   Cevapla
 • Ömer dalmaz
  3 Şubat, 2017

  Teşekkürler çok faydalı bilgiler

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.