Süper Gıdalar #6 – Acı Kavun
Takip Et : Üye Girişi
Süper Gıdalar

Dünyada kanser ölümlerinde pankres kanseri üçüncü sırada yer alıyor ve yapılan bir araştırmaya göre 2016 yılında sadece Amerika’da 53.000 yeni pankreas kanseri vakası raporlanmış. Şimdi, ortaya çıkan araştırma sonuçlarına göre bir Asya kavun türü olan acı kavunun bu ölümcül hastalığı ve diğer kanser türlerini tedavi etme potansiyeli olduğu söyleniyor. ( Çağımızın hastalığı kanser hakkında daha fazla bilgi için : 5 soruda kanser yazımızı okuyun )

Acı kavun gerçek bir tıbbi gıda

Bilimsel olarak ecballium elaterium diye adlandırılan, acı kabak, balsam armutu ve karela olarak da bilinen acı kavun bitkisi Güney Amerika, Asya ve Afrika’nın bazı bölümlerinde yetişen balkabağı familyasının bir türüdür. Güçlü bir antioksidan ve anti-enflamatuar etkiye sahip olan acı kavun yüzlerce yıldır hem besleyici bir gıda hem de Çin geleneksel tıbbının önemli bir bitkisi olarak kullanılmaktadır. Öyle ki Çin’in 16. yüzyıldaki efsanevi doktorlarından farmakalog Li Shizhen; acı kavunun iyileştirme özelliklerini Materia Medica Anlaşması’na dahil edecek kadar değer vermişti.

Li Shizhen’den 500 yıl sonra modern araştırmalar acı kavunun hastalıklarla mücadele değerini onaylamaya başladı ve kanser hücrelerini inhibe etmekte kemoterapi ilaçlarından daha iyi performans gösterdiği kanıtlandı. Tabiiki acı kavun gibi kansere karşı etkili daha birçok bitki var. Yalnız bu yazıyı fazla uzatmaya gerek olmadığı için buradan devam edebilirsiniz: Kansere karşı en etkili bitkiler

Colorado Üniversitesi Kanser Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir hayvan araştırması; acı kavun suyunun farelerde pankreas tümörlerinin büyümesini dramatik bir şekilde bastırdığı, acı kavun suyu kullanılmayan farelere göre tümörlerde %64 daha fazla küçülme meydana geldiği gözlemlenmiştir.

Araştırmacılar; farelerde kullanılan ve hafif yan etkilere sahip dozajların insanlarda kolayca tolere edilebileceğini de belirterek acı kavunun pankreas tümör boyutları üzerinde genel olarak %50 oranında bir azaltma etkisine sahip olduğunu söylediler.

İçeriğindeki etken maddeler

Acı kavunun kanser üzerindeki etkisinin en önemli kaynağı AMPK adı verilen ve kanser hücrelerinin glikoz metabolizmasını engelleyen yani kanser hücrelerinin hayatta kalmaları için gereken şekeri almalarını önleyen enzimdir.

Bir hücre çalışmasında acı kavun özü verilen tümör hücrelerinin canlılığı gözlenmiş ve 4 hücreden ikisinde %98, diğerlerinde ise %90 oranında canlılık belirtilerinde azalma görülmüştür. Bunun yanında sadece kanser hücrelerini öldürmekle kalmadığı yayılmalarını da engellediği belirtilmiştir.

Acı kavun şeker hastalarına yardımcı olabilir -detaylı bilgi: şeker hastalığı

Bazı araştırmalarda acı kavunun glikoz hücresel alımını arttırdığı, glikoz toleransını geliştirdiği ve insülin sekresyonunu stimüle ettiği yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Acı kavunda bulunan charantin, momordin ve vicine gibi glikosidler kan şekeri konsantrasyonunu düşürmeye yardımcı olur ve içinde bulunan polipeptit-9 gibi bileşikler insüline benzeyen özellikler gösterir.

Journal of Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan 4 haftalık bir kilinik araştırmaya göre günde 2000 mg acı kavun özü verilen tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri düzeylerinde önemli ölçüde düşüş gözlenmiştir.

Acı kavunu nasıl tüketmeli ?

Acı kavun mutlaka kapsül formunda alınmalıdır. Özelliklerde sinüzüt tedavisi amacıyla sıvısı burna damlatılmamalı, taze olarak tüketilmemelidir. Piyasada acı kavun özü bulunan tabletleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT:
Tüm bitki tertipleri gibi acı kavunu da tüketmeden önce mutlaka doktorunuza başvurmalı, çok fazla tüketmekten kaçınmalı ve beraberinde kullandığınız ilaçlara mutlaka devam etmelisiniz. Bitkiler her ne kadar iyileştirici etkilere sahip olsalar da tek başlarına tedavi edici unsur olarak görülmemeli, hastalığın iyileşmesine destekleyici olarak kullanılmalıdır.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 16 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • faruk
  23 Mart, 2017

  Yukarıda vermiş olduğunuz bitki KUDRET NARI ….acıkavun değil…
  Aşağıdakı acı kavundur.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Mehmet ARIK
   23 Mart, 2017

   Görseller karışmış, sağolun bildirdiğiniz için. Şimdi değiştirdim.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.