Süper Gıdalar #4 – Essiac Çayı
Takip Et : Üye Girişi

Essiac çayı tarihi 1920’lere dayanan eski bir bitki çayı. Kanada’da hemşirelik yapan Rene Caisse tarafından dünyaya getirildi ve neredeyse 100 yıldır kullanılıyor. Bu tarifi bu zamana kadar duymamış olabilirsiniz. Detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Aslında essiac çayının çok hareketli bir tarihi var. Bundan yaklaşık 100 yıl önce Kanada’da hemşirelik yapan Rene Caisse eski bir kızılderili ilacının göğüs kanserini tedavini ettiğini duydu ve neredeyse tüm hayatını bu formülü deneyip geliştirmeye adadı. Çayın adını da soyisminin tersten okunuşu olan Essiac koydu.

İlk başlarda tüm tıbbi kurumlar ve üniversiteler kendisiyle alay etti ve yardım isteklerini geri çevirdiler. Fakat daha sonra Toronto Üniversitesi’nden Dr. Frederick Banting kendisine yardım etmeyi kabul etti ve 15 yıl boyunca formülün etkinliğini araştırmaya koyuldular. 1940’lardan sonra birçok hastanın üzerinde test edip formülün gerçekten çalıştığına dair bazı bilimsel kanıtlar elde ettiler ( sayısını tam bilemiyoruz fakat binlerce kişiyi iyileştirdiğini söyleyen internet siteleri var ).

Dr. Banting’in söylediğine göre ; ” Kanseri tek başına yok etmeye yarayan bir ilaç değil fakat şuan için kullanılan tüm ilaçlardan kat kat daha etkin. ” Buna rağmen FDA ( Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ) essiac çayını kanser için yardımcı bitkisel tedavi olarak onaylamadı ve güvenli olmayan takviyeler kategorisinde listeledi. Binevi çay tehlikelidir diye fişlenmiş oldu. Yalnız fişlenmesine rağmen insanlar bir ümit çayı tüketmeye devam ettiler ve faydasını gören çok kişi kayda geçti.

Essiac çayının içeriği

Essiac çayı; içinde kanser öldrücü maddelerin bulunduğu kanıtlanmış ravent ( ışgın otu ), dulavrat otu gibi bitkilerden oluşuyor.

Essiac çayının modern versiyonları orjinal formülden biraz değişik olmasına rağmen aslında dört temel bileşenden oluşuyor. Bunlar : ravent ( ışgın otu ), kuzukulağı bitkisi, karaağaç ve dulavrat otunun kök kısmı.

 • Ravent bitkisi tümör engelleyici bir madde olan antrakinon emodin içerdiğinden esasen kanser önleyici bir etkiye sahiptir. Singapur Üniversitesi’nin 2007’de yaptığı bir araştırmaya göre antrakinon emodinin kanserli hücrelerde metastazı önlediği ortaya çıkmıştır.
 • Lima olarak da bilinen kuzukulağı bitkisi içeriğinde bağışıklık sistemini güçlendirici ve antienflamatuvar antrakinonlar, flavanoidler ve fenoller olmak üzere kansere karşı etkili birçok maddeyi barındırır.
 • Karaağaç bitkisi günümüzde kocakarı ilacı olarak tabir edilen tertiplerde bağırsakları yatıştırmak ve sindirim sistemini hareketlendirmek için kullanılır. Ayrıca ödem önleyici etkisi de bulunmaktadır.
 • Dulavrat otunun kökü bilinen bir kan temizleyici ve detoks bitkisidir. Toksinlerin üriner sistem ve terleme yoluyla vücudumuzdan atılmasını sağlar. Buna ek olarak Rus Acil Tıp Bilimleri Akademesi’nin araştırmasına göre dulavrat otunun içinde bulunan amino asit L-asparaginin, kadınlarda görülen akciğer kanserinde metastaz düzeyini %10 oranında düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Essiac çayında kullanılan kuzukulağı bitkisi

Essiac çayının şifa gücü

Essiac çayını oluşturan bitkiler kendi başlarında bazı faydalı etkilere sahip olabilirler fakat asıl önemli unsur tüm bunların karıştırıldığında ortaya çıkıyor. Çaydaki maddelerin oluşturduğu kombinasyon bağışıklık sistemindeki patojenleri avlıyor, yüksek miktarda antioksidan barındırıyor, böbrek ve diğer yollarla vücuttaki toksinleri boşaltıyor.

Rene Caisse ile çalışan bazı araştırmacılar bu bitki çayı formülünün bağışıklık sisteminde kanser önleyici maddeleri arttırdığını ve prostat kanseri hücreleri üzerinde doğrudan etkisi olduğunu gözlemlediler. Doz arttırıldığında ise kanser hücrelerini inhibe ettiği ortaya çıktı. 2004 yılında Purdue Üniversitesi’nin çalışmasında da aynı durum ortaya çıkmış. Bu da essiac çayının kanser tedavisinde takviye olarak ciddiye alınması gerektiğini gösteriyor.

Essiac çayını kullanmaya karar verdiyseniz bunlara dikkat edin

Essiac çayını kendiniz veya bir yakınınız için kullanmaya karar verdiyseniz aşağıdaki maddeleri iyi değerlendirmeniz gerekebilir:

  • Piyasada hazır halde satılan essiac çayı karışımlarını almamanız öneriliyor. Hazır bitki karışımlarında kullanılan kurutulmuş bitkiler bazen aylarca depolarda bekletiliyor ve bu durumda potansiyelleri kaybolabiliyor.
  • Hamileyseniz, çocuk emziriyorsanız, ülser veya kolit gibi bir hastalığınız varsa, böbrek hastalığı veya beyin tümörü varsa kullanmamanız gerekir.
  • Çayın yapımında kullanılan otları taze olarak elde edemiyorsanız mutlaka güvendiğiniz bir aktardan alışveriş yapmalısınız. Çoğu aktar, bitkileri daha hızlı kurutmak için fırın kullanır ve böceklenmemesi için çeşitli ilaçlar veya kükürt ile karıştırır. Bu durumda sağlığınıza kavuşmak isterken daha kötü bir duruma gelebilirsiniz.
  • Tüm bunların yanında her bitki karışımı gibi essiac çayı da tek başına tedavi eden bir unsur olarak görülmemelidir. Doktorunuza danışmadan kullanılmamalı, kullanmaya karar verdiyseniz doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmayı kesmemelisiniz.

Essiac çayının hazırlanışı

Essiac çayını evde hazırlayabilmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
Karışımı kullanmadan önce bir kez de kendiniz araştırın ve doktorunuzla ortak hareket edin.

Yazıdaki tüm bilgiler Rene Caisse için oluşturulan resmi web sitesinden alınmış ve önemli görülen kısımlar çevrilerek kullanılmıştır.
http://essiacinfo.org

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.