SÜPER MARKETLERDE SATIŞ HİLELERİ TAKTİKLERİ
Takip Et : Üye Girişi

Hepimizin başına gelen bir olay, yoğurt almak için girersiniz fakat ellerinizde poşetlerle çıkarsınız.

Daha sonra 2 tl lik fiş size 60-70 tl olarak geri döner, sonra ben bu kadar ne aldım deyip oturup fişe bakar durursunuz.

Süpermarketler; size iyi hizmet sunan veya iyi yiyecekler temin eden bir yer olarak değil de, ihtiyaçtan çok fazlasını almanızı sağlayan, aklınızla oyun oynayan, tehlikeli tuzaklarla dolu bir parkur olarak düşünün.

GEL VATANDAŞ 9,99 TL

1- GİRİŞ VAR AMA ÇIKIŞ ÇOK ZOR: SÜPERMARKETLER, KAPALI BİR KUTU OLARAK TASARLANMIŞTIR. SİZİ ORAYA HAPSEDER VE ÇIKMANIZI ZORLAŞTIRIR.

Pek çoğu sizi marketin içinde dolandıracak şekilde tasarlanmıştır.

2- SÜPERMARKETLER LABİRENT GİBİDİR

BİRKERE O YOLA GİRDİNİZ Mİ GERİ DÖNÜŞÜ YOK. 

Evet şaka değil okurlarım, bunun birebir örneği IKEA bunu heryerde kullanmaktadır. Dahasıda var yolunuzu bulabilmek için de yerde oklarla çıkışı göstermektedir.Labirent gibidir aynı yere tekrar gelmenizi sağlar.

3- SÜPERMARKETLERİN GENELİNDE GİRİŞTE SAĞDA TAZE ÜRÜN REYONLARI BULUNUR

Yapılan araştırmalar insanların önce ürünleri gezmeye sağdan başladığını ortaya koymuştur. Girişte taze ürünlerin olması diğer ürünlerinde taze olduğu algısını ortaya koymaktadır.

4- ALIŞVERİŞ ARABALARIN BÜYÜKLÜĞÜBüyük alışveriş arabası bilinç altınıza ”daha fazla alışveriş yapmalıyım” veya ”daha birşey almadım” mesajı verir.

5- HIZLI MÜZİK DAHA ÇOK ALIŞVERİŞ DEMEKTİR

Çok sıkıcı olmaya başladı hadi birde şu şarkıyı dinleyelim daha fazla alışveriş, daha fazla alışveriş 😉  

Nasıl etkiliyor değil mi ? büyük zincirli süpermarketlerde şarkılar hep aynıdır ve daha büyük zincirli süpermarketler 25.kare kullanırlar. 25. kare ile size şarkının içinde daha fazla alışveriş, daha fazla alışveriş diye bilinçaltınıza oyun oynar.

6- SÜPERMARKETLERDE GİRİŞ VE ÇIKIŞ DIŞINDA PENCERE YOKTUR

Bunu büyük ve küçük hemen hemen bütün süpermarketlerde görürsünüz. Bu sizi dış dünya ile bağlatınızı kesmeyi ve alışverişe odaklanmanızı sağlar.

7- GÜNLÜK İHTİYAÇLARIMIZ MARKETİN EN ARKA KISMINDA YER ALIR

Günlük hayatta en çok ihtiyaç olunan besinler süpermarketlerde en arka bölümlerdedir çünkü siz oraya gidene kadar hem farklı ürünler görecek hem de tek seferde ürünü alıp kolay kolay çıkamayacaksınızdır.

8- ETİKETLERDE KÜSURATLI ÜRÜN FİYATLARI VARDIR: ”DETERJAN SADECE 9,99 TL

Yapılan araştırmalar, küsuratlı rakamlı fiyatların ”daha uygun fiyatlı”olarak algılandığını göstermektedir. Dikkat çekilmesi içinde büyük kırmızı yazı olarak yazarlar ki; sizin bütün ürünlere dikkatinizi çekmenizi sağlarlar.

9- GÖZLERİ ÜZERİMİZDE: GÖZ HİZANIZDA OLAN ÜRÜNLER EN PAHALI ÜRÜNLERDİR

Dünya genelinde kabul görülen satış boyutu 1.60 m dir. Göz hizası olarak sayılan bu yükseklikte markaların çılgın bir yarışı vardır. Daha çok bu hizada büyük markalar yer alır. Çünkü mağaza bu göz hizasında satılan her ürün için markadan extra para almaktadır.

 10- ERKEKLE KADIN BİR Mİ? ERKEK ÜRÜNLERİ DAHA ÜST RAFLARA KONULUR; ÇÜNKÜ BOY VE GÖZ HİZASI BAĞLANTISI KURULABİLİR

Süpermarketlerin bir hilesi de erkek ürünlerini üst raflara koyması. Kadınların göz hizasında kalan ürünler kadın ürünleri olurken üst raflardaki ürünler erkek ve daha pahalı ürünler oluyor. Bunun nedeni ise erkeklerin daha pahalı ürünler alma konusundaki eğilimleri.

11- SÜPERMARKETLERDE OTOPARK ALANI

Alışveriş yapmaya gittiğimizde arabamızda varsa otoparkı olan bir yer seçeriz ki otopark için yer aramayalım ve ağır alışveriş poşetlerini arabamıza rahat koyabilelim diye otoparklı alışveriş merkezlerini seçeriz.

12- ÇOCUKLARIN GÖREBİLECEĞİ YERLERE ÜRÜN YERLEŞTİRME

Süpermarketlerde çikolata reyonu daha çok yukarıda değilde, çocukların göz hizasına yerleştirilir ki onların kolayca almalarını sağlarlar. Oyuncaklarda örneğin 5 yaşındaki bir çocuğun oynayabileceği bir oyuncak da reyonun alt kısmına yerleştirilir ki onu daha rahat alabilmesi sağlanır.

13- BİRBİRİNİ TAMAMLAYAN YADA HATIRLATAN ÜRÜNLER YAN YANA SATILARAK BAĞLANTI YOLUYLA SATIN ALMAYA TEŞVİK EDİLİR

İkinci ürün almaya yönlendiren çapraz satış sistemi mevcuttur. Eğer regl dönemindeyseniz pedinizin yanında çikolata, içki satın alacaksanız yanında kuruyemişler, süt satın alacaksanız yanında hazır tatlılar (puding, cheesecake), kola alacaksanız yanında hediye edilen bardak gibi ürünler kombine yapılarak satın almaya teşvik edilir.

14- HİÇBİR KORİDOR BOŞLUĞA AÇILMAZ

Her koridorun sonunda mutlaka bir başka ürüne açılan reyon vardır. ürünle olan ilişkinizi kesmemek için.

15- ALIŞVERİŞİNİZ BİTTİ SIRA GELDİ KASAYA AMA BİZİ BEKLEYEN ŞU KÜÇÜK IVIR ZIVIR ATIŞTIRMALIK ÜRÜNLER

Çocuk ağlayarak; Anne-Baba bana bunu da al . Fiyata bakarsınız 1,99 TL çok birşey değil gibi gösterir ve alırız. 

Alışverişi yaptınız, bütün parkurları bitirdiniz ve kasaya yaklaştınız. O da ne ! Çikolatalar, sakızlar, şekerler, bonibonlar yada o rengarenk renkleriyle sizi alı koymanızı sağlayan bir sürü ürünler. Beni de sepete at dercesine orada beklerler, kucağınızda da küçük çocuğunuz var ve anne – baba bunu da istiyorum deyip birde ağlarsa işiniz çok zor. Sepetinize bir ürün daha girmiş bulunmakta.

Renk uyumundan tutun ki giyiniş tarzlarına kadar olan bütün sürecin hepsi satış tekniklerin bir oyunudur. Örneğin: Burger King in reklamında ”ATEŞ SENİ ÇAĞIRIYOR” imajı bile sizi oraya götürmektedir. Bunun sebebi ise insanımızın yanmış eti daha çok tercih etmesidir. Bir sonraki yazım olan Market Alışverişlerini Ekonomik Hale Getirecek Altın Öneriler’de görüşmek üzere.

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 14 Nisan, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

Mehmet Emin ŞAHİN

Gıda Teknolojisi Öğretmeni

Giresun Üniversitesi

1989 yılında İzmir de doğdu, ortaokul ve lise hayatını Bornova da tamamladı ve 2006 yılında Ege üniversitesi ege meslek yüksek okulunda elektronik haberleşme bölümüne kaydını yaptırdı. Aradan 3 yıl geçtikten sonra mezuniyetini tamamlayamadığı için 2009 yılında kaydını aldırdı ve 2 yıl sonra 2011 yılında Giresun üniversitesi uygulamalı bilimler yüksek okulunda gıda teknolojisi bölümüne kaydını yaptırdı. 2016 yılında Giresun üniversitesinde pedagojik formasyon ve aynı zamanda lisans düzeyinde mezuniyetini tamamlayarak gıda teknolojisi öğretmeni olarak mezun oldu.


2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.