Yemek Pişirirken Tuz Eklemek Pişirmeyi Uzatır mı
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarımız.Çevremizde sürekli duyduğumuz bir konuya değineceğiz.Yemek pişirirken tuzu erken mi yoksa geç mi atmalıyız? Tuzu erken atmak pişirmeyi zorlaştırır mı? gibi konulara değineceğiz.

Öncelikle tuzun gıdalar üzerinde 2 fonksiyonu vardır.

  1. si tuzun suyun kaynama noktasını yükseltmesidir.Yani normalde su 100 derecede kaynarken tuzlu su tuzun miktarına göre 110 derecelere kadar çıkmaktadır.Dolayısıyla tuzun bu kaynama derecesini yükseltmesi yemeği daha kısa sürede pişmesini sağlayacaktır.Yani gıdaya daha çok enerji verilecek ve pişme hızlanacaktır.Ancak tuzun 2. etkisine dikkat edelim:

 

2.si ise tuzun gıda üzerindeki adsorbsiyon etkisidir.Yani tuz atılan gıdanın içinde bulunan su ozmos etkisiyle birlikte dışarı çıkar.Dışarı çıkan su sebebiyle pişirme süresi uzamaktadır.110 derece gibi sıcaklıklarda olsa da gıda içindeki su dışarı çıktığı için iletkenlik azalır ve sıcaklığın merkeze ulaşması güçleşir.Bu durumdan dolayı suyun sıcaklığı yüksek olsa da gıdaya aktarımı azaldığı için pişirme süresi uzayacaktır.

 

2. etkisine örnek olarak salamura yapılan gıdalar veya turşular olabilir.Çünkü tuz katılarak gıda içindeki su dışarı çıkması sağlanır ve gıdanın bozulması önlenir.Tuzun mikrobiyal aktivite üzerinde olumlu etkisi bulunsa da pişirme esnasında süreyi uzatmaktadır.

Tuzun 1. etkisi süreyi kısaltmak için etkili olsa da 2. özelliği daha baskın ve etkili olduğu için genel olarak pişirme süresi uzamaktadır.Kısacası,yemeğin pişirmesine başlarken tuz atmak ortalama pişirme süresi %20 oranında arttırmaktadır.Özellikle etlerin pişirilmesi esnasında bu daha rahat belirlenebilmektedir.

Bu yüzden hem lezzet açısından hem maddi olarak daha az enerji harcamak ve işinizi daha erken halletmek için yemeğin sonlarına doğru tuz atmaya özen gösterin.Bu ufak fakat etkili bilgi sizi maddi anlamda yarar sağlayacak ve yemeklerinizin daha lezzetli olmasına yardımcı olacaktır. 🙂

 

Mutlu ve Sağlıklı Günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.