Yemeklerin lezzet iksiri:BULYON Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Hemen hemen tüm cipslerde fast food gidalarda ( hamburger et ve tavuk ürünlerde) et ve tavuk suyu tabletlerinde hazır soslarda ve özellikle Pilavlarin vazgeçilmez katkısı olan, yaklaşık yarısı tuzdan oluşan bu tablet yemeklere konmadan önce ayrı bi bardakta sıcak su ile eritilmesi yemeğin fevkaladeliği açısından son derece onemlidir.peki bu market raflarin vazgeçilmez sakini olan iksirin içinde zarali bir madde var midir! diye sorgulamak aklımdan geçmezdi ta ki “MonoSodyum Glutamat ” konusunda bilinçlenmeye başlayana kadar.

MonoSodyum Glutamat nedir
Kisacasa MSG diye adlandırılan namı değer ‘Çin tuzu’ diye bilinen 100 yıldan daha uzun süredir yiyeceklerde lezzet ve aroma kazandirmak için kullanılan bi katkı maddesidir.

MSG’nin zararları

* Sinir hücrelerine zarar verir
* Merkezi sinir sistemi tahribatı bağlı olarak Alzheimer,parkinson,huntington hastalıkları oluşur
* sara (epilepsi)’ ye neden olur
* Retinal dejenerasyon (göz retina tabaka hasari)
* yağ birikimi,doyma mekanizmasında bozukkuk,obezite,bozulma hormonu bakilanmasi,pankreas hasarı, insulinde artis,diyabet,böbrek ve karaciğer hasarina neden olur.
Ayrica: Amerika birleşik devleri gıda ve ilaç idaresi (FDA) adına 1995 yılında hazırlanmış olan bir Amerika deneysel biyoloji topluluklaari fedarasyonu (FASEB) raporunun sonucuna göre MSG “normal seviyelerde yendiğinde” güvenlidir ve yemekle birlikte verilmediğinde 3 gr MSG alarak MSG belirtisi kompleksi tepkisi veren ve sağlıklı bireylerden oluşan bir alt grup olsa da, MSG Belirti kompleksi listesinde belirtilenlerin deneyim raporlarına dayanması nedeniyle MSG’nin ölümlere neden olduğu öne sürülmemiştir.

Ek olarak MSG hakkında daha ayrıntılı bilgi için : https://gidabilinci.com/monosodyum-glutamat-cin-tuzu-nedir-zararlimidir

 

Ayrıca evde kendiniz bulyon yapmak için tarifine yazımıza ekledik: https://gidabilinci.com/kemik-suyu-ve-kemik-sulu-et-bolyon-nasil-yapilir

Rating: 3.3/5. From 13 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 25 Aralık, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Erdal
  25 Şubat, 2018

  Kardeşim tavuk bulyon zararlımıdır diye başladınız açıklama yapmadan çin tuzuna geçtiniz. Tavuk bulyonun içinde çin tuzumu var anlamadım bir şey.

  Rating: 5.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   25 Şubat, 2018

   Aynen hocam zararlı özelliği buradan geldiği için bu konuda üzerinde durduk.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.