Yetersiz ve Az Su İçmenin Zararları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Hayati açıdan oldukça önem taşıyan artan nüfus sebebiyle ve çarpık kentleşme,alt yapı sorunları nedeniyle temiz su bulmak oldukça zorlaşmış vaziyettedir.Başta böbrekler ve karaciğer olmak üzere tüm organlar için oldukça önem arz etmektedir su.Az su içmenin olumsuz yönleri ve zararlarını sizler için yazdık.

İnsan vücudunun da yüzde 70’i sudur.Vücudumuzun içerisinde gerçekleşen bütün hayati faaliyetler gerekli miktarda suyun tüketilmesiyle sağlanabilmektedir.Su vücudumuzda taşıyıcı görevindedir ve bütün hücrelere besini ve oksijeni taşıyarak zararlı atıklardan da arındırılmasına yardımcı olur.Ayrıca su eklemlerimizin kayganlığını sağlar ve çeşitli biyokimyasal olayların gerçekleşmesine yardımcı olur.

Peki Vücudumuza Yeteri Oranda Su Alınmazsa Ne olur

-Vücudumuza yeterli suyun alınmaması halinde böbrekler kalıcı olacak şekilde zarar görmektedir.

-Yeterli oranda vücuda su alınmaması halinde vücudumuzdan atılması gereken zararlı atıklar böbreklerimiz tarafından dışarı atılamaz ve bu görevi karaciğer üstlenir atıkların dışarı atılması için çabalar.Bu şekilde Karaciğere daha çok yük binmekte ve buda karaciğerde yağ depolanmasına neden olmaktadır.

-Susuz kalınması halinde ciltte kuruluk meydana gelmektedir.Bu kuruluk cildin kırışmasına neden olmaktadır.Eğer yeteri kadar su tüketimi gerçekleştirilirse cilt genç kalır ve yaşlanmayı geciktirir.

-Susuz kalınması vücudumuzun direncinin düşmesine neden olur ve buda hastalıklarla kolay yakalanmaya ve hastalığın vücudumuzdan atılmasını geciktirir.

-Su yediğimiz besinlerin sindirilmesine de yardımcı olmaktadır.Tükürük ve mide salgılarında bulunarak sindirimin kolay olmasına yardımcı olmaktadır.

-Yeteri kadar su tüketen kadınlarda süt üretimi yeterli miktarda olmaktadır.Su tüketimi süt üretimini arttırmaktadır.

-Eğer yeterli miktarda vücuda su alınmaması kalbin düzenli çalışmamasına ve ritim sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

-Az su tüketimi konsatrasyon bozukluğuna,unutkanlığa ve baş ağrılarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

-Yine az su tüketimi saçların kurumasına ve kepeklenmesine  neden olup  saçların dökülmesine yol açar.

-Suyun az tüketimi sindirim sisteminin yavaş çalışmasına neden olarak kabızlığa yol açar.

-Eklem sağlığı için çok önemli olan su,eklemlerin düzenli hareketi için oldukça önemlidir.Eğer su oranı azalırsa eklem rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır.Yeteri kadar suyun tüketilmesi kasları elastikiyetini arttırmaktadır.

-Uzun süre susuz kalmak tansiyon,sindirim,kan dolaşımı ve böbrekleri çok ciddi bir şekilde etkilemektedir.

-Aşırı susuz kalınması durumunda sıvı miktarının yüzde  15 ine kadar düşülmesi halinde kişiyi komaya hatta bireyin yaşamının kaybedilmesine neden olmaktadır.

Sağlıkla kalın

 

Rating: 4.4/5. From 7 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.