Kemik Çatlama Kırılmasına Fraktür İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Kemik kırılması küçük büyük her yaştan kişinin başına gelen can yakıcı sorunlardan biridir.Röntgen filmlerinde Fraktür olarak adlandırılır.Fraktür nedir diye soracak olursanız kemik kırılmasının bilimsel adı fraktür denir.Kemik, kol, ayak kırılmalarına iyi gelen gıdaları sizler için listeledik.Bu yiyecekler ile tedavi sürecini daha hızlandırmış olur ve kemik kaynamasını daha hızlı hale getirebilirsiniz.Şimdi bu gıdalara göz atalım:

1: Yoğurt

Yoğurt genel sağlık açısından en faydalı gıdaların başında yer alır.Bileşiminde bulunan besin maddeleri sağlık açısından oldukça önemlidir.Özellikle kemik kırıkları çatlamaları için oldukça etkilidir.Çünkü lisin ve glutamin gibi besin maddeleri diğer gıdalardan alınan kalsiyumun emilimini arttırmaktadır.Aynı zamanda bu madde yoğurttaki kalsiyumun da emilimini arttırır.Bu yüzden hem kalsiyum açısından zengin hem de amino asitler açısından zengin olan yoğurdu kemik kırıkları ve çatlamaları için tüketmenizi önermekteyiz.

2: C Vitamini İçeren Gıdalar

Turunçgiller başta olmak üzere yeşil sebzeli gıdalar C vitamini açısından zengindir.C vitamini ise tüm besin maddeleri olmak üzere kalsiyum emilimini de arttırmaktadır.Yani C vitamin içeren gıdaların tüketimi protein, mineraller ve bazı vitaminlerin vücuda alınmasına yardımcı olur.Bu yüzden kemik kırıklarında hızlı kaynamayı sağlamak için K vitamin ve kalsiyumun emilimini artırmak için C vitamini içeren gıdalardan tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

3: Brokoli

Brokoli hem C vitamini hem de K vitamin açısından zengin gıdalar arasında yer almaktadır.K vitamini kemik hücrelerinin üretimi için enzimlerin aktif olmasında yardımcı olmaktadır.Bu yüzden K vitamini ihtiyacını karşılamak için brokoli yemeklerini tüketmenizi öneriyorum.

4: Süt

Doğal olarak kemiklerin güçlenmesi için faydalı gıdalardan biri de süttür.Sütte bulunan kalsiyum ve protein kemik gelişimi açısından en gerekli gıdalardan biridir.Aynı zamanda kemik kırılması ve çatlamaları için de faydalı gıdaların başında yer almaktadır.

5: Peynir

Genel olarak süt ve süt ürünleri başta olmak üzere peynir de kemik sağlığı için gerekli besin maddeleri arasındadır.Bu yüzden kemik çatlakları ve kemik kırıkları için beyaz peynir, kaşar peynir tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

Kırık Bölgesinde Meydana Gelen Morluk Nedir?

Kemik kırılması veya çatlaklarda bir süre sonra morluklar meydana gelir.Bu morluklar olumlu özelliklere sahiptir.Bunun sebebi kırık bölgesinin iyileşmesi için gerekli besin maddeleri kan tarafından kırık bölgesine taşınmaktadır.Aşırı yoğunlaşma sonucu biriken kan ile bu morluklar meydana gelmektedir.Bu yüzden aksi bir darbe olmadığı sürece morluklar olumlu bir özelliktir.

Kemik Kırığı İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Kemik kaynaması alçı yapıldıktan 1-2 hafta içinde kaynamaya başlar ve genel olarak 1 ay içinde alçı çıkarılır.Ancak bu esnada dikkat etmek gereklidir.Çünkü kemiğin ilk halindeki sert yapının oluşması için 2-3 aylık bir süreç geçmesi gerekir.Bu yüzden alçı çıkardıktan sonra da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Paça Çorbası Kelle Çorbası İyi Gelir Mi?

Kemikelerin kallojen yapısının oluşması için kallojen gıdaların tüketimi etki etmektedir.Kelle ve paça çorbası da kallojen açısından zengindir.Bu yüzden kemik kırıkları ve çatlaklarda paça ve kelle çorbası iyi gelmektedir.

Kemik Kırık ve Çatlakları İçin Bazı Tavsiyelerimiz

1: Vücudu sıcak tutun. Soğuk zamanlarda kan akışı yavaşlayacağı için iyileşme süreci uzayabilir.

2: Beslenme en önemli maddedir.Yukarıda belirttiğimiz gıdalar ile birlikte normal zamana göre daha çok beslenmenize önem vermelisiniz.

3: Sigara ve alkolden uzak durmalısınız

4: Kırık bölgesinde hareket ettirmemeye dikkat edin.Olası bir tekrar eden kırık daha olumsuz etkilere sebep olacaktır.

Kemik kırıkları ve çatlakları iyi gelen bu besinleri bol bol tüketmenizi ve tavsiyelerimize dikkat etmenizi öneriyorum.Bu sayede hızlı bir iyileşme süreci olacaktır

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.