Limon Suyunun Tedavi Ettiği 13 Hastalık Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Antioksidan, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olan limon suyu bir çok hastalık üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.Zayıflamayı ve sindirimi hızlandıran etkisi, vücutta enfeksiyonlar üzerinde olumlu etkileri,diş etlerinin güçlendirmesi, vücutta indirgeyici ortam oluşturması gibi bir çok etkileri bulunmaktadır.Bu özellikleri ve daha bir çok faydalı etkileriyle hangi hastalık ve rahatsızlıklarda limon suyu içmeniz gerektiğine maddeler halinde göz atalım:

Limon Suyunun Tedavi Ettiği 13 Hastalık Nelerdir?

1: Soğuk Algınlığı ve Grip

Limonda bulunan C vitamini, antioksidan yapısı sayesinde genel enfeksiyonlara etkisiyle birlikte özellikle kış aylarında sık sık rastlanan grip ve soğuk algınlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

2: Kalp ve Damar Sağlığı

Limonda bulunan besin maddeleri sayesinde damar içinde biriken yağların temizlemesinde olumlu etkileri vardır. Bu sayede kalp rahatsızlıklarının da önüne geçmiş olacaksınız.

3: Bağışıklık Sistemine Etkileri

Bağışıklık sistemi sağlığımız için en önemli olgulardan biridir.Limonda bulunan vitaminler sayesinde zararlı mikroorganizmalara karşı dirençli olacak ve bağışıklık sisteminizi güçlendireceksiniz.

4: Gıda Zehirlenmeleri

Vücuttaki enfeksiyonlarla birlikte bozuk gıdaların yenmesi sonucu oluşan gıda zehirlenmelerinde asitli yapısı sayesinde bu zehirlenmelere karşı sizleri koruyacaktır.

5: Minerallerin Emilimi Üzerine Etkileri

Limonda bulunan C vitamini sayesinde çaya eklendiğinde mineral emiliminin olumsuz etkileri ortadan kalkacaktır.Aynı zaman protein içerikli gıdalarla birlikte tüketilmesi proteinin emilimini arttıracaktır.

5: Böbrek Taşına Karşı Etkileri

Limon suyunda besin maddeleri idrarda biriken sitrat seviyesini azaltır. Bu sayede böbrek taşlarının oluşumunu azaltacaktır.

6: Eklemler Üzerine Etkileri

Eklemlerin aşırı hareketlenmesi sonucu biriken erik asit seviyesini limon suyu ile düşürebilir ve eklemlerde birikimini önleyebilirsiniz. Ürik asit fazla birikmesi eklemlerde şişmelere ve ağrılara sebep olabilir.

7: Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Limon suyu kan şekerinizi dengeler.Erkenden acıkmanızı önler ve sizi tok tutar. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu sayede kilo vermenize yardımcı olur.

8: Safra Kesesi Rahatsızlıkları

Hafif ağrılar olsa da limon suyu safra kesesi rahatsızlıklarına olumlu etkileri bulunmaktadır.

9:Fibramiyoloji

Genel yorgunluk veya enerji azlığı gibi yorumlanabilen fibramiyoloji, limon suyu tüketerek bir nebze önleyebilirsiniz.

10: Kas Ağrıları

Özellikle yapılan egzersizler sonrası oluşan kas ağrıları içim limon suyu tüketmek bu ağrıları bir nebze rahatlatacaktır.

11: Tırnak Kırılmaları

İçeriğindeki besin maddeleri sayesinde tırnakların daha güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olur ve tırnaklardaki beyaz noktaların yok olmasında yardımcı olur. Bu beyaz noktalar vitamin eksikliğinin belirtileridir.

12: Cilt Üzerinde Etkileri

Limon suyu cilt üzerinde siyah noktalar ve akneleri temizlemek için en doğal bakım ürünü olarak kullanabilirsiniz.Limonu veya limon suyunu cildinize sürün ve 4-5 dakika bekledikten sonra durulayın.Cildinizin temizlendiğini siz de göreceksiniz.

13: Dişler Üzerine Etkileri

Limondaki C vitamini sayesinde diş etlerinin güçlenmesini sağlayacaktır.Aynı zamanda leke ve plaklanmış dişler için limon kabuklarını rendeleyerek dişlerinizi fırçalayın.Dişleriniz beyazlamasına siz de şahit olacaksınız.

 

Özellikle sabah uyandığınızda aç karnında suya bir kaç damla limon sıkarak içmenizi tavsiye ediyoruz.Mide sorunları olanların doktora danışmadan limonlu su tüketmeleri uygun değildir.Mutlaka doktora danışarak tüketiniz. ( Bu cümle değerli takipçimiz Mustafa Özarslan’ın uyarısıyla güncellenmiştir. Teşekkürlerimizi sunarız. )

 

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir kaboğlu

 

 

 

 

Rating: 3.6/5. From 49 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 23 Mayıs, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.