Poşet Çayların İlginç Farklı Kullanım Alanları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Günlük hayatta her alanda tasarruf yapmak en doğru hareketlerden biri olacaktır.Bu konuda yazıları daha da arttırmayı düşünüyoruz. İlk olarak poşet çayların farklı kullanım alanlarından bahsedeceğiz.Bu poşet çayların sadece çay içmekten ibaret olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun. Şimdi poşet çayları hangi farklı alanlarda kullanabiliriz göz atalım.

1: Güneş Yanıkları Üzerinde Etkisi

Özellikle yaz aylarında aşır güneşe maruz kalmak cildinize ufak çaplı yanıklara ve kızarıklıklara sebep olabilir. Çoğu zaman hafif acılar çekebilirsiniz.Bu acıları dindirmek ve güneş ışığının olumsuz etkileri azaltmak için bu poşet çaylarını kullanabilirsiniz.Özellikle yeşil çay poşetleri güneş yanıklarında olumlu etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Çayınızı içtikten sonra soğutup kızaran bölgeye koyup beklemeniz bu konuda faydalı olacaktır.

2: Sivilce ve Akne Tedavisi

Sivilceli ve akneli bir cilt için yeşil çay poşetleri zengin antioksidan içeriği ile bu sorunlar üzerinde olumlu etkileri olacaktır.Yapılan araştırmalarda yeşil çay maskesi sivilceleri %50 oranında azalttığı görülmüştür.

3: Böcek Isırıkları

Antimikrobiyal etkisi açısından çay poşetleri acıyı ve kızarıklıkları önleme açısından önemli etkileri mevcuttur.Aynı zamanda bu ısırıklarda enfeksiyon riskini en aza indirmektedir ve cildi korumaktadır.

4: Yüksek Ateşe Etkisi

Özellikle çocuklar üzerinde yüksek ateş durumlarında çay poşetlerini ıslatıp başa ve boğazlara 5- 10 dk süreyle koymak ateşi düşürmede etkili olacaktır.

5: Yağlı Ciltlere Etkisi

Çay poşetlerini 8 haftalık bir süreyle cildinize uyguladığınızda ciddi anlamda yağlı yapıdan uzaklaşacağını fark edeceksiniz.Yeşil çaydaki alfa-linoleik yağ asitleri sayesinde yağ bezelerinin oluşumunu engellemektedir.Yağlı bir cildiniz varsa çay poşetleri ile ucuz ve doğal bir şekilde tedavi olabilirsiniz.

6: Yorgun Göz ve Göz Altı Morlukları

Çay poşetlerini ılık bir suya batırıp 10 -15 dk gözlerinizde tutarsanız göz morlukları ve göz şişkinliğini azalttığını göreceksiniz.Yorgun gözlerinizi yenilemek için en etkili ve doğal yöntemlerden biridir.

7: Sıkı Bir Cilt Yapısı

Çay poşetleri cildinizi sıkılaştırmak için proteinlerle reaksiyona girmektedir.Pahalı ve kimyasal yöntemler yerine en doğal şekilde cildinizi sıkılaştırmak için poşet çaylarını kullanabilirsiniz.

8: Temizlik Yaparken Kullanılabilir

Günlük ve temizliği ile beraber özellikle ahşap yapıların rengini kaybetmemesi için poşet çayların sularını ahşap temizliğinde kullanabilirsiniz.Ahşapların aşınmasını önler ve daha parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca buzdolabında kötü kokuları önlemek için bir kaç adet poşet çay koyarak bu kötü kokuları önleyebilirsiniz.

9: Bitkiler Üzerine Etkisi

Özellikle şehir ortamında yaşıyorsanız balkonda büyütmek istediğiniz sebze veya çiçekler için iyi bir gübre kaynağı olacaktır.Toprak ve gübrelere para vermek yerine içtiğiniz çay çöplerini toprağa bırakarak bitkinizi en iyi şekilde besleyecektir.

Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 3.0/5. From 6 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 24 Haziran, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.