Romatizma Nedir Neden Olur? İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Özellikle ilerleyen yaşlarda daha sık görülen romatizma sorunu genç yaşlarda da karşımıza çıkmaktadır. Yazımızda romatizma sebepleri, neden romarizma oluşur, neler yapılmalı ve iyi gelen gıdalar nelerdir bu konulara değineceğiz.

Romatizma Nedir?

Genel olarak kas ve kemik ağrıları olarak gözüken ve uzun süreler boyunca sürebilen kronik bir rahatsızlıktır. Esas olarak eklemlerde veya kaslarda iltihap birikmesi ile oluşan ağrılardır.

Romatizma Sebepleri Nedir? Neden Olur?

Bu sorunun tam olarak açıklanan bir cevabı yoktur. Bu yüzden çalışma ortamı, psikoloji, yaş, dinlenme, uyku gibi faktörler romatizma sebepleri olarak sınıflandırılmaktadır. Tıp alanında tam olarak açıklanmadığı için amacımız romatizmayı olası tehditlerini kökten yok ederek ufak da olsa ağrıları yok etmektedir. Bu konuda beslenme biçimi de önemlidir. Özellikle antioksidan olarak az gıdaların tüketilmesi, antibiyotik etkili doğal gıdaların tüketilmemesi gibi bazı sebeplerden dolayı kas ve eklemlerde iltihaplanmalar meydana gelebilir. Bunun sonucunda da romatizma ağrıları meydana gelebilmektedir.

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

 • Sindirim sorunları
 • Böbrek taşı ve böbrek sorunları
 • Eklemlerde kol ve kaslarda ağrılar
 • Bel ve sırt ağrıları
 • Ciltte veya deride kızarmalar, pıhtılaşmalar…

gibi sebepler romatizmanın belirtileridir. En önemli madde eklem ve kas ağrıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer sorunlar varsa romatizma başlangıcı olarak görülebilir.

Romatizma Tedavisi Nasıl Olur?

Romatizma eklemlerde, iç organlarda, deri altında oluşabilir. Tıp anlamında tam olarak tedavisi yoktur. En önemli çözüm olarak spor yapılması tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak beslenmeye dikkat ederek bu sorunu çözmenizde etkili olacaktır. Çünkü beslenmede iltihaplanmayı önleyen gıdalar, kemik ve eklemleri güçlendiren gıdaları tüketerek bu sorunun oluşmasını önleyebileceksiniz.

Romatizmaya İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

1: Balık

Omega -3 yap asidi ve protein açısından zengin olan balık çeşitleri kemik ve eklemleri güçlendirecek, kandaki toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede ağrıların oluşumu engellenecektir.

2: Zencefil

Metabolizmayı hızlandıran ve vücuttaki iltihabın atılmasına yardımcı olan zencefil romatizma sorunu için tüketilebilecek en etkili gıdalar arasında yer almaktadır.

3: Yumurta

Kusursuz bir gıda olarak nitelendirebileceğimiz yumurta değerli besin maddeleri ile vücudun genel mineral ihtiyacını karşılar. Bu da genel sağlığınızın iyileşeceği anlamına gelir. Günlük en az 2 yumurta tüketmenizi öneriyoruz.

4: Sakatat

Sakatatlar, et, ciğer bol bol tüketmeliyiz. Kemik, eklem ve kasları güçlendiren değerli besin maddeleri, protein ve kemiklerin üretiminde görev alan bir çok enzim içerir. Bu yüzden et ve sakatat tüketimi önemlidir.

5: Kemik Suyu

Ete yakın bir gıda olan kemik suyu özellikle kemik ve kas sistemi için değerli mineral maddeler içerir. Bu yüzden sağlam kemik ve eklemler için kemik suyu şart. Yaz kış bol bol içmenizi Canan Karatay hanım da tavsiye ediyor.

Son Olarak:

 • Ekmek, margarin, kızartılmış ürünler, kola gibi asitli içeceklerden uzak durmalısınız.
 • Mutlaka spor yapmalı günlük en az 30 dakika yürümelisiniz.
 • Güneş ışığıdan faydalanmaya çalışın. D vitamini eksikliği de romatizmaya sebep olabilir.

Rating: 3.2/5. From 15 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Gülten
  2 Ocak, 2019

  Merhaba doğal yollardan yapilan zeytin yağı almak istiyorum bunun için onerebileceginiz herhangi bir internet sitesi yada adres var mi

  Rating: 2.0/5. From 3 votes.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.