Sentetik Et Nedir 2020 de Raflara Gelmesi Bekleniyor.
Takip Et : Üye Girişi

Açlıkla mücadelede önemli rol oynayacak sentetik ette porsiyon fiyatı 325 bin dolardan 11 dolara düştü. Üreticiler 2020 itibarıyla ‘tadı güzel ve ucuz’ sentetik etleri tüketiciyle buluşturmayı hedefliyor.

Sentetik et nasıl birşey ??

Laboratuvar ortamında özellikle kas lifleri hücrelerinden faydalanarak bu hücrelerin çoğaltılması ile üretilen tamamen yapay bir et üretim durumudur.Besleyici özelliği ile normal bir etten pek bir farkı olmadığı söyleniyor.Aynı zamanda normal etteki tat da hatırı sayılır bir yaklaşım söz konusu. Ancak vücut olarak etkileri veya zararları açısından henüz bir çalışma söz konusu değil.

Tartışmalara yok açacak olsa da Dünya üzerindeki açlık her geçen gün artmaktadır. Öyle yerlerde hiç et yememiş insanlar bulunuyor. Özellikle beslenme açısından bakılacak olursa, maddi olarak faydası olacağı düşünülüyor.

WFP başarılı olacak mı ?

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) verilerine göre dünya üzerinde 795 milyon kişi yeterince beslenemiyor. Yani dünyamızda yaklaşık 9 kişiden 1’i sağlıklı bir birey olarak yaşamını sürdürebilmek için gerekli gıda maddelerine erişemiyor.

Aslında birçok araştırma dünyada tüm nüfusu besleyecek gıdanın üretildiğini ancak israf ve sistemsel sorunlar sebebiyle ‘açlığın’ hala bir sorun olmaya devam ettiğini ortaya koyuyor.

Yavaş Gıda Hareketi’nin Kurucusu Carlo Petrini yakın zamanda dünyadaki gıda üretiminin 12 milyar insanı doyurmaya yeteceğini belirtti. Yani aslında daha paylaşımcı bir sistem ve israfı önleyici tedbirlerle gıda sorunu çözülebilir.

sentetik-et1

İlk tadım başarısızdı

Ancak teknoloji insan davranışından çok daha hızlı değişip, gelişebiliyor. Bu yüzden laboratuvarda üretilmiş veya daha bilinen adıyla sentetik etlerin açlığa son vermede daha etkin bir rol oynaması bekleniyor. Sentetik etler hayvanların kasdokularından alınan hücrelerin çoğaltılmasıyla elde ediliyor.

Akşam’ın haberine göre, 2012’de ilk olarak Maastricht Üniversitesi’nden araştırmacılar bu yöntemler laboratuvarda et üretmişti. Ancak üretilen etin geçen 4 yılda tüketiciyle buluşmamasının iki önemli nedeni vardı. Öncelikle bir porsiyon et için 325 bin dolar harcanması gerekiyordu. İkinci olarak ise 2013’te Belçika’da düzenlenen özel bir organizasyonda bu sentetik eti yiyen kişiler, etin tadını hiç beğenmemişti.

Kilosu 30 TL olacak

ABD merkezli Memphis Meats sentetik et konusunda dünyanın en dikkat çekici üreticilerinden birisi. Firma son olarak laboratuvarda geliştirdiği köfte için bir tadım günü düzenledi. Ve 3 sene öncekinin aksine bu sefer köftenin tadı geçer not almayı başardı. Firma 2020 yılında süpermarketlerde yer almayı hedeflediklerini açıkladı. Yapay etin kilosu ise bugünün fiyatlamasıyla yaklaşık 30 lira olacak.

Düştü ama yetmez

Maastricht Üniversitesi araştırmacılarından Mark Post porsiyonun şu anda 11 dolara düştüğünü açıkladı. Yani sentetik etin kilosu şu anda 264 liraya düşmüş durumda. Tabii bu hâlâ yüksek bir fiyat.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.