Whey Protein Tozunun 5 Yan Etkisi ve Zararları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarımız. Protein tozları özellikle günümüzde kullanımı bir hayli artmış durumdadır. Sitemizde daha önceden protein tozu üretimi hakkında kısaca zararlı etkileri değindik. Bilimsel olarak tespit edilmiş bir zararı yok bunu öncelikle belirtiyoruz. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta yan etkileridir.Yan etki sebeplerinin en başında kullanım miktarı, yeteri kadar sindirmeme ve en önemlisi vücut yapısı.Yani protein tozunun sizin sağlığınız için uygun olup olmadığına doktorunuz karar vermeli, spor salonundaki hocanız değil. Hocanız 1 – 2 ay spordan sonra tabi ki size tavsiye edecektir çünkü bu işten para kazanıyor. Bu yüzden birazdan okuyacağınız 5 yan etkiye dikkat ederek kullanmadan önce mutlaka doktora danışıp hareket etmenizi rica ediyoruz.

1.Bağırsak Mikroflorası Açısından Olumsuz Etkisi

 

Protein tozu, ham maddesi peynir altı suyudur.Sorun peynir altı suyunda değil ancak bu suyun protein tozuna dönüşmesi esnasında ortaya çıkan aşırı yoğun konsantre bileşikler bağırsak sağlığı için olumsuz etki oluşturabilmektedir.Aynı zamanda protein tozunun güvenli kalabilmesi için yoğun şekildeki laktoferrin adında koruyucu antimikrobiyal madde kullanılmaktadır.Bağırsak florasını alt üst eden bu madde vücut yapısına göre kolon kanserine kadar ilerleyebilmektedir.

 

2 : Akne, Sivilce ve Deri Sorunları

 

 

Aşırı tüketimi sebebiyle, bağırsak florasına olumsuz etkisi sebebiyle ihtihaplanma, akne , sivilce gibi sorunlar en belirgin yan etkileri arasındadır.Aynı zamanda protein tozunda buluna bazı hormonlar bu etkiyi arttırmaktadır. Spor salonuna gittiğinizde bu sorunla karşılaşan ve şikayetçi olacak bir çok kişi görebilirsiniz.

3 : İnsülin Dengesi Üzerinde Olumsuz Etkisi

 

 

Protein tozları postprandiyal insülin ve bazal insülin seviyesini düşük oranda olsa da arttırmaktadır.İçilen protein tozuna oranla insülin seviyesindeki artışlar ilerleyen yaşlarda özellikle şeker hastalığına davetiye çıkarabilir.

4 . Zehirli Ağır Metaller

 

Genellikle protein tozlarını tüketen arkadaşlarımız, içindekiler kısmını kontrol etmezler.Bu sektördeki bazı şirketler kadmiyum, kurşun, arsenik ve cıva gibi zehirli ağır metal içeren protein tozu üretebilmektedir.Bu konuda devletimiz de yeterli denetimin yapılmaması en büyük sorunlardan biridir. Yetersiz ve etkin olmayan denetim, protein tozlarının üstünde 1 kelime dahi Türkçe bir yazı bulunmaması,  gibi sorunlar mevcuttur. Denetim yapılmadığı sürece yurt dışından gelen bu ürünlerin içeriğinin ne tür bileşimlerden oluştuğunun tespit edilmesi mümkün değildir. Özellikle bakanlığın bu konuda ciddi adım atması acil ve çok gereklidir.

5 . Dengesiz Besin Bileşimi

 

Doğal protein kaynaklarından olan en basit yumurta, et gibi ürünlere karşı protein tozu dengesiz bir besin içeriğine sahiptir.Protein yoğunluğu aşırı fazla olması sağlık açısından olumlu bir durum değildir. Yani bir anda bu denli bir protein alımı sağlıklı olmaz.Nasıl ki meyve suyu yerine meyveyi tüketmemiz söylendiği gibi…

 

Değerli okurlarımız. Protein tozu tüketmekte özgürsün. Amacımız sizleri uyarmak ve bilinçlendirmek. Üretimi,içindeki maddeleri,besin kompozisyonu belli olmayan bu protein tozları sağlığınızla oynayabilir. Tüketmekte ısrar ediyorsanız güvenilir kaynaklardan tüketin.Aşırı ucuz satan, güvenilir olmayan hiç bir mağaza ve internet sitesinden alışveriş yapmayın. Size tavsiyemz proteini en doğal haliyle almanız. Özellikle ucuz ve pratik olarak yumurta tüketebilirsiniz. Et, süt ve protein açısından zengin bitkisel ürünler sizin için spor yaparken yeterli olacaktır. Ek olarak protein açısından yüksek bitkisel ürünlere  göz atmak için yazımızı okuyabilirsiniz. https://gidabilinci.com/et-sevmeyenler-icin-en-iyi-bitkisel-protein-kaynaklari

 

Mutlu ve sağlık günler dilerim. Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • Haydar haldun
  18 Şubat, 2019

  1. Adımda laktoferrini çok zararlı vücutta bulunmaması gereken bişey gibi anlatmışsınız bağırsaklara zararlı olduğunuda ama başka kaynaklarda laktoferrinin anne sütünde göz yaşında dahi bulunduğu ve bağırsak sağlığı için aksine gerekli olduğu yazıyor size nedem güvenmeliyiz ?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   19 Şubat, 2019

   Laktoferrin sadece gerektiği zamanda ihtiyaç duyulan bir enzimdir. Yani antibiyotik benzeri bir maddedir. Çocuk hastalandığı zaman anne sütü kimyası otomatik olarak bebeğe göre değişmektedir. Ancak bu ürünlerde hem kimyasal yollarla elde edilen hem de gereksizce vücuda alınması bu tür etkilere yok açmaktadır.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Burak Uran
  22 Kasım, 2018

  iş yapmaz leş gibi ürün ishal oldum kendime gelemedim

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.